Veřejné WC nebo mobilní kavárna. Podívejte se, co všechno by Jeseničáci chtěli příští rok vybudovat

JESENÍK – V květnu byl vyhlášen další ročník jesenického participativního rozpočtu s názvem Tvoříme Jeseník. Poslat své návrhy na využití celkem jednoho milionu korun, a přitom oživit město, mohli občané do 30. června. Celkem zaslali třicet devět návrhů, které budou v průběhu prázdnin posuzovány z hlediska proveditelnosti.

O projektech, které se nakonec budou realizovat, rozhodnou občané města Jeseníku v říjnovém hlasování. Předtím však pracovníci jednotlivých odborů a oddělení Městského úřadu Jeseník posoudí jejich proveditelnost. Všechny předložené návrhy, které splní pravidla participativního rozpočtu, postoupí do veřejného hlasování. Návrhy s nejvyšším počtem hlasů, tvořícím v součtu jeden milion korun, pak budou realizovány. „Opět jsem překvapen, kolik skvělých nápadů se letos sešlo. Některé nápady k posuzování ale nepostoupí, protože již nyní víme, že nesplnily některou z podmínek pravidel participativního rozpočtu,“ uvedl Tomáš Vlazlo, první místostarosta města Jeseníku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Pilotní ročník participativního rozpočtu se uskutečnil v roce 2019 a mezi občany města měl velký úspěch. Přihlášeno bylo více než padesát projektů, z nichž dvacet pět postoupilo do veřejného hlasování. Vítězem se stal nápad na pořízení laviček do letního divadla ve Smetanových sadech. Na druhém místě skončil projekt na okrášlení a oživení parku na náměstí Svobody. Třetí příčka patřila myšlence na zvelebení okolí okrasného rybníku, která řešila opravu břehu, úpravu pěšiny a pořízení laviček u tohoto oblíbeného odpočinkového místa. Z celkového milionového rozpočtu bude opět vyčleněna menší částka na projekty na místní základní škole. Jednotlivé návrhy si můžete prohlédnout ZDE.