Vítejte ve Vizovicích! Čeká vás skvostný zámek, pečivo a valašská slivovice

Zámek ve Vizovicích je národní kulturní památkou. Foto: Zdeněk Urbanovský

Pojďte s námi do Vizovic, města ve Zlínském kraji, které se pyšní pozoruhodným zámkem, výrobou slivovice, která je zde „doma”, i turisticky atraktivním okolím. Vítá vás město, které bylo čtyřikrát zbořeno, aby vyrostlo do dnešní krásy.

Strastiplné dějiny vizovického zámku

Historie místa, kde se dnes nachází vizovický zámek, se vrací až do 13. století, kdy zde byl založen významný cisterciácký klášter. Ten se stal v roce 1314 stal trnem v oku mocnému Matúši Čákovi Trenčanskému, o století později jej vyplenili místní husité. Ani renesanční zámek, postavený na místě původního kláštera v 16. století, neměl jednoduchý osud. V roce 1685 neodolal řádění tatarských nájezdníků, kteří vyplenili a vypálili celé Vizovice. Pobořený zámek byl opraven a sloužil dále, ale to zásadní pro jeho dnešní podobu nastalo v roce 1746, kdy vizovické panství získal olomoucký kanovník, pozdější biskup královéhradecký, hrabě Heřman Hannibal z Blümegenu. Ten povolal věhlasného architekta F. A. Grimma, původní zámek nechal zbořit a na jeho místě vyrostla do dnešní podoby elegantní stavba zámku ve francouzském stylu. Tedy do pětice všeho dobrého.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Interiéry zámku ve Vizovicích jsou skvostné. Foto: Zdeněk Urbanovský

Interiéry vizovického zámku jsou skvostné

Určitě vás při prohlídce zaujme vnitřní vybavení zámku ve stylu baroka, rokoka, empíru a biedermeieru se sbírkami porcelánu, orientálních předmětů i věcí denní potřeby. Vizovický zámek byl obydlen až do konce II. světové války. Prohlídkové okruhy nadchnou všechny, kteří ocení autentičnost interiéru; v mnohých místnostech budete mít pocit, že si „pan domácí“ jen odskočil do parku. Za návštěvu rozhodně stojí také barokní zámecká kaple. Nejen proto, že je skvostně vyzdobena, ale je zde k vidění i jeden z největších relikviářů s ostatky svatých v ČR.

Relaxuje při procházce vizovickým zámeckým parkem

Prohlídku zámku spojte s touláním po vizovickém zámeckém parku. Nepatří s 5 hektary plochy mezi ty největší, ale procházka alejemi lip či kolem zámeckého rybníka mohou být dobrou relaxací.

Švestkové sady ve Vizovicích. Zdroj: archiv CCRVM

Vizovice mají své muzeum slivovice

Zatímco Zlín je považován za město obuvi, Vizovice mají pověst „hlavního města slivovice“. V roce 1894 zde založil Zikmund Jelínek firmu, která nyní nese název R. Jelínek a je aktuálně největším producentem ovocných destilátů na světě. Historii a tajemství výroby slivovice a dalších produktů poznáte v expozicích Návštěvnického centra, které je součástí areálu likérky.

Do přírody v okolí Vizovic

Areál R. Jelínek je také cílovým bodem turistického okruhu po naučné stezce nazvané Vizovické prameny. Ta vás zavede po zeleně značené trase od vlakového nádraží přes město do přírody Vizovických vrchů. Po cestě nabídne osvěžení z několika studánek i z tzv. Chladné studny, kde je malé poutní místo. Tušili jste, že Vizovice byly v minulosti lázeňským městem? A že zde jsou i prameny se sirnatou vodou? Na trase naučné stezky to odhalíte. Na okolní krajinu plnou malebných míst se podíváte z rozhledny Doubrava, prohlédnete si i Janův hrad, který sice hradem není, ale za prozkoumání stojí. Trasa naučné stezky se 7 zastaveními je dlouhá 14 km, je vhodná především pro pěší turisty, ale zvládnete ji i na horském kole.

Brána Valašska, to jsou Vizovice

Neváhejte a vypravte se do malebného města v podhůří Vizovických vrchů, do Vizovic – brány Valašska, které vás určitě nadchne svými historickými památkami i krásnou přírodou.

Místo výletu

Kraj: Zlínský
Okres: Zlín
Město: Vizovice

Kontakt na infocentrum ve Vizovicích

Turistické informační centrum města Vizovice
nám. T. G. M. 1008, 763 12 Vizovice
tel.: +420 577 599 110, +420 734 273 434
e-mail: infocentrum@dkvizovice.cz
www.icvizovice.eu

Tip na výlet v okolí Vizovic

Město Vizovice ve Zlínském kraji dalo název pohoří, které nabízí řadu zajímavých příležitostí pro pobyt v přírodě. Poznejte malebný kraj, kde se střídají drobné sady, pole, louky a pastviny. Inspiraci najdete v našem článku Pojďte do přírody Vizovických vrchů přes Šibenici a Ublo.