Armáda vyslala na jih další vojáky a odmítá kritiku

OLOMOUCKÝ KRAJ – Armáda na jižní Moravu poslala další vojáky s těžkou ženijní technikou. Přesto čelí slovním kritickým atakům, že na postižených místech zasahuje málo. Její vyjádření k věci přinášíme zde:

„Velice nás mrzí, že se na sociálních sítích objevují útoky na účast armády a vojáků v obcích postižených tornádem,“ říká tiskový odbor.

Armáda nemůže sama sebe nikam poslat. NIKDY. Je to základní prvek demokratické kontroly. Rozhoduje zákon a ne přání. To se samozřejmě netýká volného času vojáků. Desítky našich lidí v civilu na jižní Moravě pomáhají, protože chtějí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Armáda samozřejmě může vyčlenit těžkou techniku a stovky nebo tisíce vojáků na pomoc. Také to hned udělala, tak jako vždycky předtím. Při povodních nebo při pandemii. O tom, kde konkrétně budou pomáhat, ovšem rozhodují místní samosprávy, krizové štáby a záchranáři. Všechny složky řídí velitel zásahu (hasič). Máme v pohotovosti dostatek vojáků na jakýkoli úkol. Když bude potřeba, přidáme.

Pokud v nějaké konkrétní vesnici nejsou žádní vojáci vidět, není to proto, že by nechtěli nebo byli líní. Prostě je tam nikdo nepovolal. Možná jsou také ve vedlejší vesnici, protože je tam potřebují víc.

Také si myslíme, že za neštěstím není nutné hledat politiku a my jsme apolitická organizace. Máme jiné úkoly, a to ze zákona. 20 000 našich lidí neleží na kanapi a nečekají na válku. Musí cvičit, učit se a makat. Stále jsme nasazeni na řešení problémů s pandemií. Mnoho naší práce není vidět na první pohled, ale to neznamená, že se to neděje nebo že to není důležité.

Armáda vždycky pomáhá a bude to dělat dál. Zbytečné útoky na vojáky nás mrzí, poškozuje to armádu a dotýká se to tisíců slušných a poctivých lidí. Střílíme se sami do vlastní nohy, když to potřebujeme ze všeho nejmíň.

Děkujeme těm, co nás podporují a na ty ostatní se nezlobíme.