Od Velorexu až k autu Jamese Bonda. V mělnickém muzeu zaparkovalo 993 modelů autíček!

Foto: Regionální muzeum Mělník

MĚLNÍK – Lákadlo nejen na víkend představuje výstava unikátní sbírky modelů autíček sběratele Martina Švece nazvaná Na plný plyn. Představuje 993 modelů.

Mělnický sběratel Martin Švec představuje svou rozsáhlou sbírku v malém sále Regionálního muzea Mělník. Své první autíčko dostal pan Švec k narozeninám v roce 1965 a už jako malý kluk svého angličáka opatroval a postupně k němu shromažďoval další a další a už v té době se rozhodl, že autíčka nebudou na hraní…

Mezi největší skvosty jeho sbírky patří prezidentské speciály, ponorkoauto Jamese Bonda, tříkolky Mercedes Benz nebo Velorex, papamobil či upravený model škoda felicie 1:43 přesně podle auta, které pan Švec vlastnil – včetně střešního okna, polepů speciální edice a SPZ.

Na výstavě najdete ale také autobusy, tramvaje, motorky, lodě a dokonce i kombajn. Vitríně se závodními auty kraluje modrý model formule s obrázkem (vlastnoručně malovaným M. Švecem), který je podepsaný do Jackieho Stewarta – trojnásobného mistra světa Formule 1.

K vidění jsou i modely značek Bburago, Abrex, Matchbox, Cararama, Gorgi, Solido, Welly, Maisto a další, které jsou nejčastěji v měřítkách 1:18, 1:24, 1:43, 1:72.

„Budu rád, když si na tomto „autosalonu“ najdete auto, kterým byste se chtěli svézt, které by Vám mělo stát před domem, které jste měli na plakátu nad svou postelí, nebo které měli Vaše rodiče či prarodiče,“ láká na výstavu majitel sbírky Martin Švec.

Součástí výstavy je herní koutek pro děti a doprovodná soutěž.