Policisté informují dobrovolníky chystající se do obcí postižených tornádem

zdroj: Policie JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Policie věnuje velkou pozornost dopravě, především zajištění průjezdnosti komunikací v obcích zasažených tornádem. Předpokládá se, že tam v nadcházejících volných dnech zamíří velké množství dobrovolníků.

Jejich pohyb v oblasti je nutné koordinovat, od příjezdu až po cílené nasměrování ke konkrétní pomoci. Dobrovolníci směřující do oblasti by měli mířit na dvě místa. Ti, kteří chtějí na Břeclavsko, mají zamířit na letiště v Ladné. Tam zaparkují svá vozidla, pak budou směrováni na konkrétní místa. Připraveny jsou autobusy, které je budou vozit do obcí na konkrétní místa. Stejně tak budou autobusy rozváženi pomocníci jedoucí na Hodonínsko. Ti by měli mířit do logistického koordinačního centra v hodonínském kulturním domě.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V oblasti zasažených obcí jsou denně nasazovány v denní době více než tři stovky policistů. V noci je počet asi o stovku menší.  Vedle dopravy se věnují, především v noci, hlídkové činnosti tak, aby byl majetek občanů ochráněn. Jak na příjezdu, tak na odjezdu z obcí provádějí kontroly tak, by co nejvíce minimalizovali možnou nezákonnou činnost. „V oblasti zatím tyto případy nemuseli řešit. Zatímní ohlášené případy se nakonec vysvětlily jako nedorozumění,“ vysvětlil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Snahou policie je bezproblémový příjezd dobrovolníků na záchytná parkoviště a následný přesun autobusy na určená místa. Důležité je také zajištění průjezdnosti komunikací do obcí. Tam vedle dobrovolníků směruje také těžká technika a vozidla s materiálem. Do míst je také potřebné dopravit pohonné hmoty pro stroje a techniku. Na místě pracují i zdravotníci, ti mnohdy potřebují opravdu rychlý přístup na místo. Začínají první demolice poškozených domů. Policisté v místech regulují dopravu a zajišťují bezpečnost. V každé obci jsou na příjezdu zřízeny checkpointy. Na nich příchozí dostanou potřebné informace a budou nasměrováni ke konkrétní pomoci. Ponejvíce se v příštích hodinách a dnech předpokládá nasazení dobrovolníků na úklid venkovního prostranství obcí.