Pozor!  Odjezd na prázdniny mohou zkomplikovat zvýšené dopravní kontroly a pokuty!

Foto: Policie ČR

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Již probíhající letní prázdniny jsou radostí pro děti i dospělé v podobě zaslouženého volna a odpočinku. Ovšem hromadné „stěhování národů nejen do vyhlášených letovisek, ale také na chaty a chalupy, přináší zvýšený provoz na našich silnicích. Policisté proto chtějí dohlédnout na bezpečnost

Smutné zkušenosti

Ze zkušeností z minulých let policisté předpokládají, že i letošní prázdninové přesuny si mohou vybrat svou krutou daň v podobě dopravních nehod, často i s velmi závažnými následky. V rámci celorepublikové bezpečnostní akce proto zvýší dohled nad silničním provozem.

Na co se kontroly zaměří?

Ve zvýšené míře budou kontrolovat dodržování povolené rychlosti a způsobu jízdy, technický stav motorových vozidel či telefonování během jízdy. Zda řidiči jsou během své jízdy připoutání bezpečnostním pásem, používají zádržné systémy při přepravě dětí a dodržují další pravidla a ustanovení zákona.

Rozmístění hlídek

S policejními hlídkami se budou řidiči setkat hlavně na silnicích s vyšší intenzitou dopravy, v turisticky vyhledávaných a významných oblastech a v místech, kde hrozí větší riziko nehodovosti. Rozmístění hlídek zvolí podle aktuální situace a vyhodnocení dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě.

Statistika z 1. akce

První dopravně bezpečnostní akce proběhla o rizikovém víkendu v termínu 25. až 27. června 2021. Bylo nasazeno přes 2 400 policistů a projednáno zhruba 4 300 dopravních přestupků. Nejčastěji se jednalo o překročení rychlostních limitů (1 500 přestupků). Na pokutách bylo vybráno přes 1 800 000 Kč. Ve 130 případech byl u řidiče zjištěn alkohol a ve 45 případech odhalili policisté řidiče pod vlivem drog.