VIDEO: Moldavského převozce kontrabandu potrestali celníci

Zdroj: Celní úřad

BŘECLAV – Moldavská dodávka, kterou kontrolovali celníci v Lanžhotě, ukrývala neoznačené cigarety, sekt a lihoviny ve skleněných lahvích a velké množství lihoviny v PET lahvích. Únik na dani je 17 tisíc.

Minulý týden v noci ze čtvrtka na pátek kontrolovali celníci vozidla na dálnici D2 nedaleko Lanžhota. Vytipovaná vozidla byla zkontrolována i pomocí velkokapacitního mobilního rentgenu. Krátce před půlnocí celníci zastavili dodávku s moldavskou mezinárodní poznávací značkou. Řidič vypověděl, že veze do Dublinu pouze 70 litrů vína, ale žádné doklady ke zboží nepředložil. Při kontrole nákladového prostoru celníci našli 74 lahví lihovin, 47 lahví šumivého vína a celkem 233 litrů neznámé tekutiny lihového zápachu v PET lahvích. Díky použití Ramanova spektrometru celníci zjistili, že se jedná o lihovinu s obsahem lihu vyšším než 22 procent. Rentgenové snímky vozidla navíc ukázaly nějaké věci v dutinách auta. Celníci z nich postupně vytáhli 17 kartonů cigaret s moldavskými tabákovými nálepkami. „Vzhledem k podezření, že došlo ke spáchání trestného činu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží, byli oba muži zadrženi. Únik na spotřební dani byl předběžně vyčíslen na 17 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí Celního pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Celníci případ řešili ve zkráceném přípravném řízení. „V pátek Okresní soud Brno–venkov na návrh státního zástupce rozhodl o potrestání řidiče. Zatím nepravomocně mu byl uložen trest propadnutí zboží, vyhoštění na dobu tří let a podmíněný trest odnětí svobody na pět měsíců se zkušební dobou 18 měsíců,“ dodala Temňáková.