Uložte si kolo bezpečně, využijte novou cyklověž v Šumperku

ŠUMPERK – Má kapacitu 118 kol, za úschovu se platí 5 korun za den, vyrostla již ve dvou desítkách měst v České republice a na Slovensku, v Šumperku se stala významným architektonickým prvkem u vlakového nádraží. Jde o cyklověž, do které jednoduše vložíte své kolo třeba i s dětskou sedačkou.

Úschova kola trvá jen několik vteřin. S kolem přijedete ke vstupu a najedete s ním do koleje, stisknete tlačítko a vyzvednete si lístek s čárovým kódem. Následně systém věže kolo „spolkne“ a uloží do prázdného místa. Pětikorunu za den zaplatíte až při vyzvednutí kola, pro které potřebujete lístek s kódem. Odložená kola jsou navíc pod neusálým dohledem kamerového systému.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Podle vedení města by měla cyklověž sloužit především lidem, kteří každý den dojíždějí za prací. „Na nádraží přijedou na kole, které odloží do cyklověže a do práce se pak vydají vlakem nebo autobusem. Spolu s kolem mohou do skladovacího systému věže uložit i například přilbu, dětskou sedačku a další příslušenství,“ upozornil šumperský místostarosta Jakub Jirgl. Podle něj by mohli úschovu kol využívat také turisté, kteří přijedou do města na kole a mají zájem si prohlédnout město.

Cyklověž je vybavena samoobslužným skladovacím systémem, v reálu jde o průmyslového robota, který plnící funkci moderní kolárny. Uvnitř cyklověže mohou zájemci uskladnit kola v bezpečném a suchém prostředí bez přístupu jiných osob. Na kolo neprší ani se na něj nepráší a je celou dobu monitorováno kamerovým systémem. Cyklisté zde mohou uložit společně se svým kolem i cyklistické doplňky, bagáž, dětskou sedačku, přilbu nebo tašku s nákupem na řídítkách. Bezpečnou a spolehlivou úschovnu mají k dispozici 24 hodin denně po celý rok.

Zájemci mohou využít i veřejnou pumpičku, která je instalována v těsné blízkosti cyklověže. Jde o jednoduchý přístroj pro dohuštění pneumatik nejen u jízdních kol, ale i kočárků, vozíčků a podobně.