Meteorologové varují: Blíží se velmi silné bouřky, spadnout může i 50 milimetrů srážek

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Meteorologové zvýšili výstrahu před silnými bouřkami na druhý stupeň nebezpečí. Zlínský kraj by měly zasáhnout v noci ze čtvrtka na pátek. Doprovázet je bude přívalový déšť a nárazový vítr, případně i větší kroupy.

Ve čtvrtek vystoupá rtuť teploměru v regionu na tropických 36 °C. Jasno a polojasno však vydrží jen do odpoledne, kdy se začne zatahovat. Výstraha před velmi silnými bouřkami vejde v platnost se čtvrteční druhou hodinou odpoledne a trvat má do páteční šesté ráno. „Ojediněle se vyskytnou velmi silné bouřky s přívalovými srážkami ojediněle kolem 50 milimetrů, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 km/h,“ varují odborníci ve vydané výstraze.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Přívalový déšť může rychle rozvodnit malé toky a suchá koryta, zatopit podchody, podjezdy a sklepy a podemlít komunikace. „Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty,“ vyzývají meteorologové.

Podle dosavadní předpovědi ale bouřky pátečním ránem neskončí. Meteorologové totiž vydali předběžnou výstrahu pro zbytek posledního pracovního dne, kdy se ojediněle mohou vyskytnout silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 40 milimetrů, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h. Varování ještě bude upřesněno.

Foto: ČHMÚ