Skanzen Veselý Kopec otevřel pro veřejnost další roubenku

CHRUDIMSKO – Ve skanzenu Veselý Kopec ve Vysočině na Chrudimsku byl pro návštěvníky o víkendu otevřen objekt panské hájenky. Hájenka sice stojí na Veselém Kopci od 80. let minulého století, ale pro veřejnost byla dosud uzavřená a Muzeum v přírodě Vysočina ji využívalo jako zázemí pro své potřeby.

Interiér panské hájenky s dobovým vybavením představuje turistům prostředí příbytku hajného včetně lovecké pušky. „Původní zařízení se bohužel nedochovalo, ale vybrali jsme předměty, které původní době odpovídají,” uvedla ředitelka muzea Magda Křivanová. Menší komora, která dosud sloužila jako sklad upomínkových předmětů, se bude využívat pro předvádění řemesel.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Roubený objekt byl od konce 18. století příbytkem panského hajného rodiny Auersperků. Na Veselý Kopec byla přenesena z Kozojed u Chrudimi. Komorový dům s chlévem má bohatě zdobenou lomenici se slunečním motivem. Doplňuje ho včelín s několika druhy úlů.

V budoucnu by na Veselém Kopci měla přibýt ještě samostatně stojící stodola. Zatím se připravuje ve dvou variantách – jako pilířová, nebo čtyřboká roubená. Jejím vybudováním bude naplněna koncepce výstavby a rozvoje areálu.

Ilustrační foto