Slovensko uzavřelo hraniční přechody, řidiči ve Zlínském kraji projedou jen přes dva

Foto: Policie ČR

ZLÍNSKÝ KRAJ – Kvůli epidemiologické situaci uzavřelo Slovensko celkem 14 silničních hraničních přechodů s Českou republikou. Na těch zbývajících probíhají intenzivní kontroly. Do 8. července lze cestovat s negativním testem, od 9. července čeká cestovatele karanténa. Výjimku mají očkovaní.

Ze Zlínského kraje se lidé dostanou na Slovensko přes Střelnou a Nový Hrozenkov. Otevřen je i hraniční přechod Bumbálka v sousedním Moravskoslezském kraji. Lidé z pohraničí se na území Slovenska dostanou přes slovenský přechod Makov.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Při příjezdu na Slovensko platí do 8. července povinnost zaregistrovat se na webu a prokázat se některým z potřebných dokumentů. Mezi ně patří negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin, negativní antigenní test ne starší než 24 hodin, potvrzení o prodělání onemocnění nebo certifikát o očkování. Výjimku mají děti do 18 let. Pokud se cestovatel nemůže prokázat ani jedním z dokumentů, musí nastoupit do karantény, která končí obdržením negativního výsledku PCR nebo antigenního testu, případně uplynutím 14 dní.

Od 9. července se všichni lidé starší 12 let musí registrovat na webu, přičemž plně očkovaní se mohou registrovat jen jednou za 6 měsíců. Pro neočkované platí povinnost nastoupit izolaci v domácím prostředí, která končí při bezpříznakovém průběhu 14. dnem nebo negativním výsledkem PCR testu podstoupeného nejdříve 5. den izolace. Děti do 12 let se řídí stejným režimem jako osoby žijící s nimi ve společné domácnosti.

Slovensko hodlá otevírat některé malé přechody

Přitvrzení opatření na hranicích způsobilo v příhraničí řadu komplikací. Uzavření vyvolalo vlnu nevole v Brumově-Bylnici, kde se včera uskutečnil protestní mítink. Promluvil na něm starosta Horné Srnie, Josef Huserka, i starosta Brumova-Bylnice, Kamil Macek. Obě obce také odeslaly protestní nótu na ministerstva vnitra obou zemí s cílem okamžitě sjednat nápravu a odstranit zátarasy.

Po dnešním jednání zástupců české a slovenské strany přichází dobré zprávy. Na Twitteru to uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek. „První dobrá zpráva z česko-slovenské hranice. Slovensko se rozhodlo, že otevře i menší přechody, které původně uzavřelo. Se slovenskou vládou budeme dále jednat,“ oznámil ministr.