Na Vysočinu se ženou extrémní bouřky, trvat by měly minimálně do půlnoci

Stopy po řádění bouřky z minulého týdne. Foto: Magistrát města Jihlavy

KRAJ VYSOČINA – Meteorologové dnes vydali varování před velmi silnými bouřkami, které dorazí na Vysočinu dnes odpoledne. Mohou padat větve nebo se vyvracet stromy, voda může zatopit sklepy či podemlít komunikace. Meteorologové doporučují nevyjíždět a případě nutnosti přizpůsobit jízdu počasí.

Extrémně silné bouřky by měly na Vysočinu dorazit dnes po třetí hodině odpoledne. Trvat by měly do půlnoci až do zítřejšího rána. Bouřky pravděpodobně doprovodí přívalové srážky kolem 60 mm, kroupy a nárazy větru kolem 100 km/h.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Očekává se intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo i jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě.

Doporučení pro zvýšení bezpečnosti

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Doporučuje se nevyjíždět, v případě nutnosti jízdy snížit rychlost a jet velmi opatrně.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu nebo v aplikaci mobilního telefonu.