Olomoucký kraj mohou v následujících hodinách zasáhnout velmi silné bouřky

OLOMOUCKÝ KRAJ – Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal dnes pro Olomoucký kraj hned několik výstrah. Velmi vysoké teploty během odpoledne mohou vystřídat velmi silné bouřky s přívalovými srážkami a silným větrem. Zítra nás pak čeká mírné ochlazení.

Dnes odpoledne se na některých místech mohou teploty vyšplhat nad 34 stupňů, hlavně na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. Na Jesenicku, na Šumpersku a v severních částech bývalého okresu Olomouc pak mohou překročit 31 stupňů. Lidskému organismu hrozí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci. Nenechávejte děti nebo zvířata v zaparkovaných autech. Nezapomeňte dostatečně pít neslazené nealkoholické nápoje. Zvýšenou pozornost věnujte malým dětem, starším a nemocným lidem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Od 15 hodin se pak mohou začít objevovat velmi silné bouřky s přívalovými srážkami ojediněle kolem 60 milimetrů, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 kilometrrů za hodinu. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Zabezpečte si okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. Pokud vás zastihne bouřka při jízdě autem, jeďte velmi opatrně. Silné bouřky se mohou vyskytovat až do zítřejších 6 hodin ráno, pak poněkud zeslábnou, ale mohou se objevovat až do zítřejší půlnoci.

Zítra pak meteorologové očekávají v Olomouckém kraji mírné ochlazení, nejvyšší teploty se vyšplhají na 26 až 29 stupňů, na horách pak můžou vystoupit na 19 až 23 stupňů. Ve východních Čechách, na Vysočině a v jižních Čechách dnes hrozí extrémně silné bouřky.