Pomohl seniorce s nákupem a pak jí doma ukradl přes 20 tisíc korun

ilustrační foto

HRADECKO – Šestašedesátiletá žena určitě dlouho nebude chtít žádnou gentlemanskou pomoc. Ta, kterou jí před jedním z obchodních domů v královéhradecké metropoli nabídl neznámý muž, jí během chvíle přišla hodně draho.

Jak dnes potvrdila policejní mluvčí Lucie Konečná, k události došlo uplynulý pátek. Po krátkém seznámení doprovodil muž seniorku na nákup a dokonce jí pozval na kávu. „Následně jel s ní až k ní domů pod záminkou odnesení tašky až do bytu. U ní doma měl využít její krátké nepřítomnosti a odcizit finanční hotovost ve výši 25 tisíc korun,“ říká mluvčí.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Neznámému zloději hrozí za krádež, pobyt za mřížemi až na dva roky.

Policisté připomínají základní rady:

  • Nevěřte cizímu člověku na ulici. Pokud Vás osloví s tím, že Vám chce pomoci nebo naopak potřebuje pomoci, buďte obezřetní, a nikdy se nenechte zatlačit k tomu, aby narušil vaše soukromí.
  • Neotvírejte automaticky dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní si návštěvníka prohlédnout. Na dveřích používejte bezpečnostní řetízek.
  • Na dveřích je vhodné mít na jmenovce mužské jméno, nebo příjmení v množném čísle (např. Novákovi) – hlavně tehdy, když v bytě žije samotná žena.
  • V případě návštěvy pracovníka vodáren, plynáren či poskytovatele elektřiny se o takové návštěvě dozvíte včas od správce domu, případně domovní nástěnky. Tento pracovník se musí prokázat průkazem, který jej opravňuje tuto činnost vykonávat, a vše si můžete ověřit telefonicky u firmy, která jej zaměstnává!
  • Pokud očekáváte opraváře, řemeslníka, který je předem ohlášen, doporučujeme, abyste doma nebyli sami.
  • Pokud vás navštíví podomní prodejce zboží či služeb, jednejte s ním raději na chodbě před svým bytem. Nepouštějte prodejce do bytu! Nerozhodujte se ukvapeně, požádejte o čas na rozmyšlenou, zaslání nabídky poštou!
  • Doma nemějte více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nemáte doma zabudovaný trezor. Peníze si raději uložte na účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance. Policisté doporučují své cenné věci vyfotografovat, při jejich případném odcizení Vám jejich fotografie usnadní jejich identifikaci.