Výstraha na blesky, kroupy a rychlé povodně. V kterých okresech středních Čech platí nejvíc?

Ilustrační foto: Pexels

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Ve čtvrteční odpoledne, večer a v noci na pátek se ve středních Čechách vyskytnou přeháňky nebo i velmi silné bouřky. V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky s úhrny kolem 50 mm, větší kroupy a nárazy větru kolem 90 km/h. Během noci by se měla situace uklidňovat

Deště a povodňová výstraha

Kvůli intenzivním dešťům se mohou rozvodnit hlavně menší řeky a potoky.  Meteorologové uveřejnili pro Středočeský kraj výstrahu na povodňovou pohotovost od 8.7.2021 15:00 do 9.7.2021 06:00. Konkrétně jde o okresy Benešov, Beroun, Čáslav, Černošice, Dobříš, Hořovice, Kutná Hora, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim a Votice.

Voda může také protékat přes komunikace, kdy řidičům hrozí riziko aquaplaningu. Doporučuje se omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Kroupy a blesky

Od čtvrteční 15 hodiny platí ve Středočeském kraji také výstraha na velmi silné bouřky s přívalovými srážkami ojediněle kolem 60 mm, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 km/h.
Bouřky sice představují na obloze úchvatnou podívanou, přívalové srážky, rychlé povodně, kroupy nebo silné nárazy větru představují nebezpečí. Riziko blesků je známé. Proto je důležité se za bouřky chovat obzvlášť opatrně. Při řízení vozidla v bouřce je třeba snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Nedoporučuje se jezdit na kole ani na motorce!

Nárazy větru

Na bezpečnost je třeba dbát jak s ohledem na možný zásah bleskem, tak na úrazy padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nezapomeňte ani zabezpečit okna, dveře, skleníky, trampolíny a další volně položené předměty. Nárazy větru mohou také lámat větve, vyvracet stromy.

Předpověď na noc a pátek

K ránu dojde ke slábnutí srážek. V pátek můžeme ve Středočeském kraji očekávat oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, bouřky ojediněle. Později večer opět ubývání srážek a částečně i oblačnosti.

Podívejte na vysvětlení od meteorologů ČHMÚ  nebo na hodinovou předpověď