Zlínská nemocnice má nedostatek krve. Přijďte ji darovat!

Ilustrační foto

ZLÍN – Baťova nemocnice se potýká s nedostatečnými zásobami krve. Žádá proto pravidelné i potenciální dárce, aby si registrovali termín na hematologicko-transfuzním oddělení. Upozornila na to dnes mluvčí nemocnice Renáta Večerková.

Nízké stavy zásob krve jsou prakticky u všech krevních skupin. „Hlavními důvody jsou zvýšená operativa, která se snaží dohnat skluz způsobený pandemií onemocnění covid-19, dovolené, na které odjela i řada našich pravidelných dárců, vliv má i očkování proti onemocnění způsobeném novým typem koronaviru, po kterém nelze darovat krev po dobu jednoho měsíce. Nedostatek krve pociťujeme i přesto, že nám dárci zachovávají přízeň a nezaznamenali jsme propad v jejich počtu ve srovnání s předchozími měsíci či ve stejném období v minulém roce,“ sdělila primářka hematologicko-transfúzního oddělení Jana Pelková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Darovat krev ve zlínské nemocnici je možné každý den od 6 do 9 hodin v budově číslo 9, v blízkosti parkoviště u budovy 21. Před návštěvou je nutné si zaregistrovat termín v rezervačním systému. „V případě potíží s rezervací jsme připravení pomoci, stačí nám zavolat na telefonní číslo 577 552 223 v každý pracovní den od 8 do 14 hodin,“ vzkázala Vladimíra Jílková, vrchní sestra zlínského HTO.

Hematologicko-transfúzní oddělení „Baťovky“ má ve svém registru více než pět tisíc aktivních dárců krve a jejich počet se rok od roku zvyšuje, stejně jako počet uskutečněných odběrů. Rekordním byl v tomto ohledu rok 2020, kdy se podařilo uskutečnit 13 015 odběrů krve, o 1 607 více než v dosud nejúspěšnějším roce 2019.