Kvůli silné bouřce zasahovali hasiči napříč krajem u téměř 90 událostí, musely být evakuovány i dětské tábory

foto: HZS Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Výstrahy meteorologů na extrémně silné bouřky se vyplnily. Na tísňové lince hasičů včera od sedmé hodiny večerní skoro nepřestaly zvonit telefony. K popadaným stromům, čerpání vody ze sklepů, ale i na pomoc táborníkům, přispěchaly profesionální a dobrovolné jednotky hasičů.

Od sedmé hodiny večerní do půlnoci zaznamenali nejvíce událostí hasiči na Rychnovsku, těch bylo celkem 35. Dále pak na dále na Královéhradecku (22), Trutnovsku (10), Jičínsku (10) a Náchodsku (9). Ve většině případů hasiči odstraňovali spadané stromy z komunikací, ale také i železnice. Odstranění stromů proběhlo v 55 případech. Mezi dalšími zásahy byla v menší míře technická pomoc při čerpání vody, čištění propustků, apod.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Ve dvou případech poničila bouře dětské tábory a jejich okolí natolik, že organizátoři požádali o pomoc s evakuací dětí.  Hasiči zasahovali nejprve v dětském táboře u obce Liberk, části Prorubky na Rychnovsku a dále u Vernéřovic na Náchodsku,“ mluvčí hasičů Martina Götzová. V obou případech se postarali především dobrovolní hasiči o odvoz dětí pomocí dopravních prostředků. Naštěstí nikdo z dětí nebyl zraněn. Do kulturního domu v Lukavici bylo za pomoci profesionálních hasičů z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolných jednotek z Lukavice a Orlického Záhoří evakuováno 43 lidí.

Dalších pět jednotek hasičů se podílelo po deváté hodině večerní na evakuaci tábora u Vernéřovic. Nejdříve však bylo nutné zlikvidovat popadané stromy, které zatarasily příjezdovou cestu do tábora. „Dobrovolní hasiči sváželi účastníky tábora do Vernéřovic dopravními automobily, dále pokračovali pomocí evakuačního autobusu z centrální stanice Hradec Králové do provizorního zázemí, které vzniklo na základní škole v Meziměstí,“ říká mluvčí. Z tábora muselo být evakuováno 57 dětí a 30 dospělých. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Broumova a Hradec Králové a také dobrovolné jednotky z Teplic nad Metují a Meziměstí.