Žáky vystřídali v šumperských školách řemeslníci. Nechodí se učit, ale pracovat

ŠUMPERK – Poslední červnový den se na šumperských základních školách předávala vysvědčení, výjimkou byla pouze „Pětka“, která ukončila výuku o týden dříve, neboť zde odstartovala rozsáhlá rekonstrukce v rámci projektu Do odborných učeben bez bariér. Ani ostatní školní budovy ale úplně neosiřely. Letošní prázdniny se totiž nesou na většině městských základek ve znamení oprav.

Základní školya ve Vrchlického ulici v Šumperku bude po úpravách kompletně bezbariérová. Pro imobilní žáky bude v každém podlaží upraven vstup do tříd a do všech odborných učeben, do tělocvičny a šaten se dostanou spojovacím koridorem s tím, že na schodiště bude instalována šikmá plošina. Sociální zázemí v každém podlaží pak doplní bezbariérová toaleta. Úpravou projde rovněž vstup do tělocvičny z venkovního prostoru, kde vyroste vyrovnávací rampa, a vznikne tu i nový chodník vedoucí na venkovní hřiště. „Nejvýraznější změnou bude přístavba výtahu k západní fasádě učebnového pavilonu, jenž zajistí bezbariérový pohyb žáků v jednotlivých podlažích školy. Upraví se také chodníky u vstupu na přechod při cestě imobilních ze školy do protější budovy jídelny,“ upřesnil Oto Sedlář, vedoucí oddělení investic na šumperské radnici. Dodal, že rapotínská firma Prumhor by měla mít hotovo do pětatřiceti týdnů od předání staveniště. Celkem přijde investice na 9,069 milionu korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Kromě stavebních úprav počítá projekt také s instalací nových slaboproudých rozvodů, jež umožní navýšit rychlost připojení na internet, a s pořízením nábytku do jazykových učeben a učebny fyziky a robotiky, včetně nového vybavení moderními audiovizuálními technologiemi. Ty dodá pražská firma AV MEDIA SYSTEMS, která nabídla v soutěži nejnižší cenu – 4,828 milionu korun, nábytek za 1,443 milionu pak společnost INTERDEKOR HP z Těrlicka. „V případě slaboproudých rozvodů bylo nutné doplnit projektovou dokumentaci o prvky konektivity, zahrnující například pokrytí wi-fi či způsob ochrany osobních údajů, abychom splnili podmínky poskytovatele dotace, jímž je Centrum pro regionální rozvoj ČR. Na dodavatele této zakázky tak muselo být vypsáno nové výběrové řízení a nyní běží lhůta pro podávání nabídek,“ vysvětlil vedoucí oddělení.

Další investice zrealizuje město bez dotací, tedy pouze z vlastní kasy. Loni opravená jídelna zmíněné „Pětky“ letos dostane novou střechu, neboť tou stávající zatéká do půdních prostorů i do nově zrekonstruované plynové kotelny. Asfaltové šablony tak nahradí plechová krytina a dodavatelská firma, uničovská společnost DACH-IZOL, zajistí i osazení nového bleskosvodu. „Výměna krytiny bude provedena tak, aby se na střechu dal v budoucnu nainstalovat fotovoltaický systém,“ podotkl Oto Sedlář. Rekonstrukce si vyžádá 3,821 milionu korun a hotova by měla být na přelomu září a října.

V plném proudu jsou již práce na generální opravě velké tělocvičny ve škole v ulici Dr. E. Beneše, které provádí firma Sportovní podlahy Zlín. Ta nacenila výměnu dřevěného povrchu za pružnou sportovní polyuretanovou podlahu v tělocvičně a za dlažbu v nářaďovně, nahrazení původního obkladu stěn tělocvičny OSB deskami, výměnu vstupních dveří do tělocvičny a do nářaďovny za nové z masivu, instalaci akustického obkladu stropu a s tím související práce a rovněž částečnou obměnu a doplnění sportovního a gymnastického vybavení na 2,224 milionu korun. Vše by mělo být hotovo v polovině srpna.

Stavebním ruchem ožije o prázdninách rovněž škola v Šumavské ulici. Rekonstrukcí zde projde hygienické zázemí v prvním nadzemním podlaží pavilonu C. „Kromě kompletní výměny obkladů, dlažby a sanitární keramiky je nutné vyměnit i potrubí k odpadové šachtě, jež se poměrně často ucpává,“ uvedl vedoucí oddělení investic. Realizaci za necelých šest set čtyřicet tisíc korun má na starosti hrabenovská společnost STAVOKOMPLEX TVM a dokončit by ji měla do 4. srpna.

Řemeslníci obsadili také mateřinku Veselá školka v Prievidzské ulici. Ve dvou pavilonech vyměňují v přízemí a v patře obklady, dlažby a sanitu na toaletách. Součástí zakázky v hodnotě 4,846 milionu korun je rovněž úprava vzduchotechniky, elektroinstalace a osvětlení a instalace sádrokartonových podhledů. S obnovou sociálního zázemí by měla být zábřežská firma EKOZIS hotova do poloviny srpna.