Aktivita klíšťat ve Zlínském kraji narostla, je na nejvyšším stupni

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Český hydrometeorologický ústav upozornil na mimořádně vysokou aktivitu klíšťat. Ta aktuálně vzrostla na nejvyšší pátý stupeň. Lidem se proto doporučuje dodržovat bezpečnostní opatření, aby se napadení klíšťaty vyvarovali.

Odborníci z ČHMÚ radí, aby lidé před pobytem v přírodě použili repelent a vhodně se oblékli. Ideálně by neměli vstupovat do listnatých a smíšených lesů a pohybovat by se měli pouze po zpevněných cestách. Po návratu domů je třeba se prohlédnout, případně klíšťata odstranit.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Předpověď vydávají meteorologové každé pondělí a čtvrtek ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou stoupá i stupeň rizika napadení.

Klíšťata jsou parazité sající krev, kteří rovněž přenáší některá závažná onemocnění. Patří k nim borelióza, klíšťová encefalitida a ehrlichióza. Všechny mohou vést k trvalému poškození zdraví, výjimečně ke smrti.