Nové byty i barokní andílci, Mořice nezahálejí

PROSTĚJOVSKO – V Mořicích na Prostějovsku budou mít nové sociální byty. Postaví je namísto bývalé školy. Základní kámen poklepali představitelé obce i senátorka Jitka Chalánková.

V budově bývalé školy, která dosloužila v roce 2003, vznikne osm bytových jednotek o velikosti 2+kk a 3+kk. Stavba bytů pro sociálně potřebné započne v červenci. O byty je velký zájem a už teď jsou prakticky všechny zadány. „Rekonstrukce se odhaduje na 16,5 milionu korun,“ říká starosta Tomáš Pavelka.

Tím ale investice obce zdaleka nekončí. Obec obnovila sadu andílků na zábradlí u kostela, z níž dva odcizili před lety zloději. Soubor dvaceti soch na barokním kostele je tak znovu kompletní.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Barokní kostel sv. Martina v Mořicích byl postaven roku 1709, o dvě desítky let později k němu byla doplněna balustráda s dvaceti sochami svatých. Ty vytvořili žáci významného českého sochaře Matyáše Brauna, který je mimo jiné autorem soch na Karlově mostě, jedná se tedy o velmi významná umělecká díla. Tento cenný soubor soch byl ale v poslední době ochuzen o dvě nejmenší sochy andílků. „Před 17 lety se pro ně totiž pod rouškou noci vypravili zloději, jednu sochu ukradli, druhá jim ale z ochozu spadla na zem a rozbila se,“ vysvětluje starosta Mořic Tomáš Pavelka.

Tehdejší starosta ráno sesbíral malé úlomky, na které se andílek roztříštil, a restaurátoři díky své precizní práci byli schopni slepit andílka znovu dohromady a chybějící kousky domodelovat. Socha potom dlouho čekala na obecním úřadě na svůj návrat zpět na kostelní balustrádu.

K tomu došlo letos, kdy obec pověřila olomouckého restaurátora Ladislava Werkmanna, aby na základě archivní fotografie kopii druhého andílka vymodeloval. Obyvatelé Mořic tak mohou znovu obdivovat oba andílky, tak jak to zamýšleli Braunovu žáci. „Nová socha je vytvořena z probarveného umělého kamene, a vznikla jako výdusek ve formě. Obě sochy andílků jsou k sobě otočeny zády, každá na jedné straně kostela, a tvoří tak přirozené protějšky,“ říká Werkmann. Kromě obce návrat těchto drobných soch na kostel finančně podpořili také místní spolky a zastupitelé. „V Mořicích dbáme o svou historii a snažíme se pečovat o naše památky,“ zdůrazňuje starosta.

foto: Obec Mořice