Petice za dostavbu dálnice je ve Sněmovně, měla deset tisíc podpisů

PŘEROV/ PRAHA –  Hlasy občanů, kteří si přejí dostavbu dálnice D1, se dostaly až do Parlamentu. Tentokrát formou petice. Z rukou organizátorů ze Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě si ji převzal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

„Pokud by byla dokončena D1 v úseku mezi Přerovem a Říkovicemi, došlo by k významnému poklesu hustoty dopravy v Přerově a okolních obcích. Rovněž by se zrychlila mobilita mezi Zlínskem a Ostravskem. V neposlední řadě by se také výrazně snížilo riziko nehodovosti i množství vypuštěných zplodin,“ popisuje přínosy dokončení D1 předseda sdružení Libor Lukáš a doplňuje: „Bohužel obstrukční jednání aktivistů v průběhu povolovacích procesů evidentně brzdí průběh realizace stavby, což ve svém důsledku komplikuje život desítkám tisíc spoluobčanů, kteří na Přerovsku žijí nebo podnikají.“

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Dialog je důležitým pilířem demokracie. Musí však mít svá pravidla a mantinely. Ukazuje se, že povolování velkých infrastrukturních projektů a možnosti jeho nekonečného připomínkování či rozporování, je potřebné lépe legislativně ošetřit. Není možné, aby se občané stávali rukojmími nekonečných správních procesů, které navíc stojí nás daňové poplatníky nemalé finanční prostředky a brání dalšímu rozvoji regionů,“ komentuje situaci ohledně nedokončené D1 na Přerovsku předseda PSP ČR Radek Vondráček.

„Podpora deseti tisíc spoluobčanů nám dodává další sílu k tomu, abychom v naší neustálé snaze dokončit D1 pokračovali. ŘSD je připraveno udělat maximum možného, abychom dokončení posledního úseku D1 u Přerova dosáhli co nejdříve. Věřím, že k tomu pomůže i setkání předsedy Poslanecké sněmovny České republiky Radka Vondráčka se zástupci Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, kteří petiční akci na Přerovsku zorganizovali. Patří jim za to naše velké poděkování,“ říká generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.

PRO se vyslovilo na 10 tisíc spoluobčanů. Lidé mohli petici podepisovat nejen online, ale také osobně na několika místech na Přerovsku.

Slavnostního předání se zúčastnil za sněmovní petiční výbor poslanec Ladislav Okleštěk a poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. „Petici podepsalo deset tisíc lidí, to je silný hlas proti pár jedincům z ekologických hnutí, kteří dlouhé roky blokují dostavbu dálnice, při čemž jejich motivace je velmi pochybná. Bohužel současné zákony a procesní postupy jim pomáhají, aby mohli dělat nekonečné obstrukce. Věřím, že i nová petice a naše snaha ve Sněmovně přispěje k rychlému řešení a ještě se dožiji toho, že se po nové dálnici projedu,“ dodává Okleštěk.