V péči o pacienty po mrtvici patří jihlavská nemocnice ke světové špičce

Jihlavské iktové centrum obdrželo nejvyšší stupeň ocenění. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Iktové centrum jihlavské nemocnice získalo prestižní evropské ocenění. Pro pacienty to znamená, že v případě cévních mozkových příhod mají v Jihlavě péči srovnatelnou s vyhlášenými světovými nemocnicemi.

Ocenění ESO Angels Award drží v Evropě jen několik desítek špičkových nemocnic. Má tři stupně, a právě na nejvyšší z nich, diamantový, jihlavské iktové centrum dosáhlo. Podle primáře neurologického oddělení Ondřeje Škody stojí za úspěchem především pečlivá a erudovaná práce zdravotníků.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Sleduje se péče o pacienty. Do sběrného registru pravidelně zasíláme požadované údaje. Jsou to například procenta pacientů, kteří mají trombolýzu, dalším údajem jsou hospitalizovaní pacienti na jednotce intenzivní péče, kteří mají definovaná vyšetření jako CT a angiografie, cévní ultrazvukové či kardiologické vyšetření. Zaznamenáváme také další péči o pacienty, především preventivní léčebná opatření, aby nedocházelo k opakovaným příhodám,“ uvedl primář Škoda.

Ocenění podle primáře znamená, že diagnostické a léčebné postupy jsou na Vysočině srovnatelné se světovou špičkou. „Máme k této činnosti potřebné technické vybavení i personální zajištění, spolupracujeme s dalšími odbornostmi jako jsou radiologičtí, kardiologičtí nebo rehabilitační specialisté. Jsme rádi, že péče u nás je srovnatelná se švýcarskými, skandinávskými nebo německými kolegy,“ dodal primář Škoda s tím, že úroveň českých iktových center je ve srovnání se zbytkem Evropy obecně vysoká.

Ročně je v jihlavské nemocnici ošetřeno zhruba 500 pacientů s cévní mozkovou příhodou.