Bilance po roce s koronavirem: FN Brno jako druhá nejvytíženější nemocnice

Zdroj: FN Brno

BRNO – Fakultní nemocnice Brno se stala druhou covidem nejvytíženější nemocnicí v České republice. Všechna nemocniční zařízení se však musela s touto nemocí poprat po svém, a to jak při léčení a hospitalizaci pacientů, tak při testování a očkování.

Od doby, kdy se v naší zemi objevily první případy nákazy Covid-19, hospitalizovala Fakultní nemocnice Brno přes tři tisíce pacientů. Jedná se o druhý největší počet, hned po Fakultní nemocnici v Plzni. I z toho důvodu bylo nutné zajistit volná lůžka a přeložit velké množství personálu na covidová oddělení. Další zaměstnanci byli potřební na stěrových místech. Zatím největší komplikací bylo vybudování záložní nemocnice na Výstavišti. Ta nakonec nebyla potřeba, ale musela se udržovat v záloze pro případ rychlé potřeby. Nyní je z ní očkovací centrum, kde zdravotníci očkují kolem 5 tisíc pacientů denně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Během června se epidemiologická situace uklidnila a nemocnice tak mohla spustit běžný provoz včetně operací. I přesto ale personál potřebuje odpočinek a tím se nabízí otázka dovolených. „V současné chvíli na mnoha klinikách a útvarech mají dominantně lékaři v průměru kolem 10 dnů staré dovolené. Snažíme se, aby si dovolenou vybírali, ale jsou provozy, kde to není tak jednoduché, protože je velký skluz v ošetření pacientů. Musí se to dohnat, ale snažíme se, aby byli lékaři uvolněni a mohli si dovolenou vybrat,“ doplňuje zdravotnický náměstek Ondřej Ludka. Podle něj ukázala situace s koronavirem problém s volnými lůžky. Řešením je mít v páteřních nemocnicích lůžka navíc. „Je potřeba vědět, že tato lůžka něco stojí, ale pokud jsou neobsazená a jsou nachystána právě pro případ pacientů v takové náporové době, tak nemohou být financována jenom ze zdrojů zdravotních pojišťoven, ale musí se vypsat nějaké dotační programy,“ dodáváNa Klinice infekčních chorob naštěstí rezervy v obložnosti lůžek byly, tak se dala situace s velkým množstvím pacientů zvládnout, to se ale nemusí příště opakovat.