Dřeli do úmoru, po patnácti dnech se vrací na základny

OLOMOUCKÝ KRAJ – Stovky odpracovaných hodin mají za sebou profesionální i dobrovolní hasiči z Olomouckého kraje, kteří byli 25. června vysláni jako odřad na jižní Moravu pomáhat obyvatelům obcí postižených tornádem.

S nimi zamířila na jih také těžká technika. Celkově se v Moravské Nové Vsi, kde naši hasiči pracovali především, vystřídalo v šesti směnách téměř 180 hasičů a 40 kusů techniky. Součástí olomouckého odřadu byli také členové posttraumatického intervenčního týmu, kteří obyvatelům zničených vsí pomáhali zvládnout náročnou situaci po psychické stránce. Pátek byl posledním dnem, kdy na místě zasahovali.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V první dnech byli hasiči nasazeni hlavně na zakrývání a zajišťování poškozených střech, přičemž byli využiti i lezci se svou lanovou výbavou. Velký kus práce na hasiče čekal na obecním úřadě a místní základní škole. Hasiči zabezpečili střechu, provizorně zajistili také všechna okna a dveře deskami a z okolí odklidili suť. Ve druhé části odřadu se pak vyměnila na základě požadavků jihomoravských hasičů technika a pracovalo se na odvozu sutin ze zdemolovaných domů a úklidu v obci,“ sdělila mluvčí Lucie Balážová.

Ve vsi byla využita těžká technika, například kontejnery určené pro stabilizaci budov, či na doplňování pohonných hmot. Nejvíce byla potřeba nákladní vozidla na odvoz suti a kolový nakladač Bobcat. „Pro komunikaci s veliteli odřadu a samosprávou jsme využili také spojový vůz. Aby byli hasiči plně samostatní, byl přistaven týlový kontejner, díky němuž si zajistili hygienické zázemí bez ohledu na okolní podmínky,“ dodala Balážová.