Za uplynulý den evidují policisté 41 dopravních nehod. Za bouračky mohou i vysoké teploty a únava řidičů z nich

foto: Policie ČR

KRÁLOVÉHRADECKO – Smutná statistika je alarmující, protože za uplynulý víkend bylo nehod jen o dvě více než za uplynulých 24 hodin. Za nehodami bylo nerespektování dopravního značení, nevěnování se řízení, nebo rychlá jízda.

Jak potvrdila policejní mluvčí Eliška Majerová, ani jedna z bouraček za uplynulý den nebyla způsobena pod vlivem alkoholu. K již zmíněným přestupkům je nutné také připočíst celkem 8 střetů se zvěří. „V těchto dnech panuje na našem území opravdu teplé počasí, které může zkomplikovat běžný režim dne každého z nás. Horko může mít ve svém důsledku i vliv na zvýšení dopravní nehodovosti. Právě vysoké teploty mají za následek, že řidiči motorových vozidel, která jsou sama o sobě velmi vyhřátá, se rychleji unaví a zcela se nekoncentrují na řízení,“ říká mluvčí.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Policisté poskytují 10 základních preventivních rad, jak si v těchto teplých dnech za volanty automobilů počínat:

  • Před odjezdem si vozidlo vychlaďte – vyvětrejte, až pak pusťte klimatizaci.
  • Pokud je automobil vybaven klimatizační jednotkou, nemějte ji puštěnou na plný výkon. Doporučený rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou ve vozidle je 5 stupňů, což by však při současných teplotách nebylo zcela efektivní. Teplotu si tedy nastavte tak, aby vám bylo příjemně, ale rozdíl teplot nebyl dramatický.
  • Mějte v autě s sebou pití a v průběhu celého dne dodržujte dostatečný pitný režim.
  • Pokud jedete na delší cestu, dobře si ji naplánujte a snažte se vyhnout místům, kde jsou plánované uzavírky, práce na silnicích, místům, kde se tvoří kolony apod. Nespoléhejte pouze na GPS navigaci, cestu si před odjezdem prostudujte v mapách a pamatujte si záchytné body. Před cestou si kvalitně odpočiňte, nesedejte za volant s tzv. spánkovým deficitem.
  • Dělejte si přestávky na odpočinek a občerstvení, v případě delší trasy se prostřídejte s dalšími řidiči v řízení. Množství přestávek upravte dle osádky vozidla, malé děti a např. domácí mazlíčci taková zastavení rádi uvítají.
  • Nikdy nenechávejte v zaparkovaném vozidle bez dozoru děti či přepravovaná zvířata!
  • Nepřeceňujte své síly. To zejména platí pro starší řidiče, na které jsou dopady vysokých teplot ještě významnější.
  • Plně se věnujte řízení.
  • Respektujte na silnicích ostatní, buďte předvídaví a tolerantní.
  • Nezapomínejte při řízení ani na sluneční brýle.