Co se děje v létě na jesenických hřebenech? Ochranáři odstraňují přebujelou kosodřevinu

JESENÍKY – V Jeseníkách je dnes celkem přes 140 hektarů porostů nepůvodní borovice kleče o celkové biomase 30 170 tun. Tato dřevina zde přitom není původní a nepříznivě ovlivňuje výjimečné území nejvyšších poloh Jeseníků. Ochranáři proto v průběhu loňského roku odstranili část kosodřeviny na jesenických hřebenech a nyní odvážejí k likvidaci zbylou část.

„V oblasti Velkého Máje a Jeleního dolu probíhá transport zbytků borovice kleče odstraněné v průběhu loňského roku,“ píše se na facebooku CHKO Jeseníky. Zásahy do přírody v hojně navštěvovaném území (například národní přírodní rezervace Praděd) však vyvolává negativní reakce návštěvníků i široké veřejnosti. Borovice kleč je však v Jeseníkách nepůvodní, zarůstá vysokohorské trávníky a nepříznivě tak ovlivňuje výjimečné území nejvyšších poloh Jeseníků. „Jejím odstraněním chceme docílit návratu původních vyfoukávaných trávníků s typicky horskými druhy, jako jsou třeba jestřábníky alpské (foto),“ doplňují ochranáři. Podle nich není v lidských silách všechno vrátit do původního stavu, ale je potřeba zabránit alespoň neustálému zvětšování ploch a vyřezat kleč na nejvzácnějších a nejohroženějších lokalitách.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Kleč odváží vrtulník, tento způsob byl zvolen z důvodu vysoké citlivosti vysokohorského prostředí a velmi špatné dostupnosti pro těžkou techniku. Vrtulník bude v závislosti na počasí létat ještě několik dní.

Borovice kleč začala být v nejvyšších partiích Jeseníků vysazována už od konce 19. století. Semeno se dováželo z Rakouska. V roce 1921 však bylo její vysazování označeno za nežádoucí. V 70. letech 20. století ale došlo k jejímu dalšímu rozsáhlému vysazování za účelem zlepšení hospodářského stavu v účelových lesích Hrubého Jeseníku.

Jestřábník alpský