Dinosauři a jejich rekordy: Padesát metrů je už pořádná délka!

Ilustrační obrázek

Většinou si představujeme dinosaury jako obrovská zvířata, větší než dnes žijící živočichy. Nebylo tomu ale tak vždy.

Trpaslíci

Mezi menší ještěry patřili třeba býložravci Hypsilophodon či Lesothosaurus nebo masožravci Troodon a Compsognathus – ti měřili mezi jedním a dvěma metry. Za nejmenšího dinosaura vůbec byl pokládán Compsognathus s délkou asi 70 centimetrů. Vážil asi tolik jako slepice. No ovšem někteří ještěří “běžci”, ti byli dokonce ještě menší, někteří byli jako vrabec.

Pěkná délka

Za nejdelšího dinosaura je pokládán Seismosaurus. Byl nalezen v Severní Americe a dlouhý byl 40 až 50 metrů, což je úctyhodná délka.

Obři

Největší masožravý dinosaurus byl Gigantosaurus, nalezený v Argentině. Při váze osmi tun dorůstal až asi 15 metrů délky a 4 metrů výšky.

Ovšem pravděpodobně nejtěžším dinosaurem byl Argentinosaurus. Jak již název naznačuje, též byl nalezen v Argentině. Vážil až 100 tun! Jeho délka byla asi 40 metrů.

Za nejvyššího dinosaura byl zatím pokládán Brachiosaurus, měřil na výšku až 16 metrů a spásal listí v korunách stromů. Rekonstrukce kostry připomíná žirafu. Ale roku 2000 byl objeven 110 milionů let starý Sauroposeidon proteles – v postoji žirafy mohl být vysoký až 18 metrů.

To největší hlavu  měl rohatý ještěr Pentaceratops, nalezený v Severní Americe. Lebka tohoto dinosaura dosahovala asi tří metrů.

Rekordy

Za nejrychlejší považujeme malé dravé dinosaury podobné ptákům, dosahovali rychlosti až 60 kilometrů za hodinu – pro srovnání gepard dosahuje prý rychlosti vyšší, až 100 kilometrů za hodinu. Badatelé se domnívají, že jedním z nejrychlejších dinosaurů byl Coelophysis, který měl velmi štíhlé tělo a při délce 3 metry měl vážit pouhých 30 kilogramů.

Speciální kategorií je inteligence. Za nejchytřejší dinosaury jsou považováni Troodon, Velociraptor, Dromaeosaurus a Deinonychus. Posuzuje se to podle toho, že vykazují nejlepší poměr hmotnosti mozku k váze těla.

Dnešek

Největšími pozemními zvířaty v dnešní době jsou sloni. A zůstává otázkou, jestli by 50 metrů dlouzí a 100 tun těžcí dinosauří mohli za dnešních podmínek (gravitace, atmosféra) vůbec existovat. Dnešní největší živočichové žijí ve vodě, nadnáší je její vztlak. Gigantičtí dinosauři by tedy lépe přežili též ve vodě či v bažinách.