Marsmeloun je na Kraví hoře k vidění do neděle, poté se k němu přidá Země i Měsíc

Zdroj: Hvězdárna Brno

BRNO – Tento týden přistál na Kraví hoře Mars. Dokonalou repliku této planety můžete samotnou obdivovat do neděle, poté se k ní přidá Lunalón a Terralóna, tedy Měsíc a Země. Instalace je k vidění od 14 do 24 hodin.

„Po fascinujícím modelu Měsíce, či planety Země, přichází Hvězdárna a planetárium Brno opět se skvělým nápadem v podobě Marsmelounu neboli modelu planety Mars. Čtvrtá planeta Sluneční soustavy již odedávna poutá pozornost svojí nezaměnitelnou rudou barvou, v posledních letech se však k Marsu obrací oči lidstva také jako k dosud nedosažené metě v dobývání Vesmíru,“ řekl Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Marsmeloun je vidění od 12. do 18. července, od 5. do 12. srpna ještě přibydou Země a Měsíc. Autory modelu Mars jsou architekti VISUALOVE Michal Okleštěk a Jan Machát, kterým práce trvala několik měsíců. Samotná tvorba textury trvala v grafických programech tři týdny. Předcházelo jí shánění podkladů z NASA a jejich úprava tak, aby byly výstupy použitelné při tisku. Modely jsou navrženy tak, aby byly zajímavé nejen ve dne, ale i v noci, kdy září a návštěvníci tak mají pocit, že se opravdu ocitli ve vesmíru. Model je doplněn precizními detaily včetně polární čepičky, sopky či krátery. Právě krátery na povrchu Marsu jsou pojmenovány podle slavných vědců nebo měst. Najdeme zde například kráter Mendel, Cheb, Tábor i Morava Valles o délce 350 kilometrů, stejně jako má pozemský protějšek.

Největší (vyhaslou) sopkou na Marsu je Olympus Mons. Má podobu rozlehlého plochého kužele, základna vulkánu má průměr 540 km, vrchol vystupuje 26 km nad okolní terén. Mars má přibližně poloviční velikost naší Země, avšak pouze desetinovou hmotnost. V létě se tam ale moc neohřejete, denní teplota je 10 stupňů, ta noční -100. V našem měřítku by 21 kilometrů vysoký Olympus Mons měl tři centimetry, naopak nejhlubší místo v kaňonu Vales Marineris by sahalo asi 1,5 centimetru hluboko.