Obce bojují proti invazi kamionů

OLOMOUCKÝ KRAJ – Starostové části obcí z Olomouckého kraje se bouří proti tranzitní dopravě, která zatěžuje silnice a velmi nepříznivě ovlivňuje život zdejších obyvatel. O problémech zejména s kamionovou dopravou mluví nahlas a nebojí se iniciovat i celostátní petiční akce.

Předsedou petičního výboru je město Tovačov, k němuž se přidaly obce Klenovice, Obědkovice, Čehovice a další vesnice. „Základním bodem neshod je to, že Ministerstvo dopravy a Policejní prezidium mají za to, že tranzitní doprava neobjíždí placené úseky silnic přes komunikace II. a III tříd,“ informuje Michaela Sigmundová. To ale podle místních není pravda a komunikace jsou naopak neúnosně přetížené.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Konkrétní problém způsobují v posledních týdnech například převozy vozidel Škoda z Kvasin  k Bochoři, kde jsou vozidla převážena k implementaci čipů. „Jde o tisíce vozidel, které jsou transportovány tam a zpět. Nikdo okolní obce předem neinformoval,“ říká Sigmundová.

Občanům obcí od Kožušan Tážan po Tovačov taková intenzita dopravy ve dne v noci velmi vadí, protože je hlučná a už tak zvyšuje vyjeté koleje a nerovnosti. Škoda Auto po upozornění přislíbila, že pro transport zvolí jinou cestu.

Jedinou dostupnou možností obcí, jak se proti nadměrné dopravě bránit, je umístnění zákazových a příkazových dopravních značek, nevyjímaje spolupráci s policií. V Kožušanech Tážalech a Tovačově se pak nově chystá i instalace zařízení na měření rychlosti.