V době dovolených vzrostl zájem o testy. V krajských centrech si pár dní počkáte

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Odběrová místa na Vysočině hlásí v těchto dnech zvýšený zájem o PCR testy. Důvodem je zpřísnění epidemiologických opatření z minulého týdne. V krajských centrech se musíte objednat, soukromá centra vás vezmou hned.

Od minulého týdne již pro účast na některých aktivitách neplatí podmínka očkování první dávkou vakcíny. Testy nebo kompletní očkování jsou nyní potřeba nejen v ubytovacích zařízeních, ale například i při návštěvě veřejných bazénů a koupališť nebo kin a jiných veřejných produkcí.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Podle krajské statistiky se na volné termíny čeká v krajských centrech řádově dny. Naopak někteří soukromí poskytovatelé testů nabízí ve stejném režimu termíny téměř okamžitě. „Celkově se aktuálně v kraji provádí cca 1300 odběrů PCR denně, což je přibližně o 600 denně více než před třemi týdny. Odběrová místa u krajských nemocnic jsou téměř na hraně svých personálních i laboratorních kapacit,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Jinak je tomu ale u antigenního testování. „V případě antigenního testování se na statických odběrových místech v kraji provádí cca 1300 odběrů denně, což je o 400 odběrů denně méně než před třemi týdny. Antigenní testování navíc stále poskytuje svým pacientům celá řada obvodních lékařů. I přesto doporučujeme, aby si lidé testování plánovali s předstihem a využívali výhod rezervačního systému,“ dodal Vítězslav Schrek.

Každý má nárok na jeden bezplatný antigenní test týdně a dva PCR testy měsíčně. Je tedy na zvážení jednotlivců, jaký test skutečně potřebují, zda jim stačí okamžitá platnost antigenního testu, nebo zda potřebují déle platný PCR test.