Ve Zlínském kraji je plně naočkováno už přes 200 tisíc lidí

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Očkovací centra ve Zlínském kraji jedou naplno. Doposud má v regionu ukončené očkování přes 218 tisíc lidí a další se hlásí. Hejtmanství nyní hledá způsob, jak dostat očkování blíže k lidem v odlehlejších částech kraje.

Aktuální čekací doba po registraci do vakcinačního centra je 2 až 7 dní. „Očkování má stále smysl. Pomůže nám zabránit opětovnému zahlcení nemocnic a zhoršení situace. Navíc lidé, kteří se nenaočkují, budou muset i nadále podstupovat preventivní testy a je možné, že ty budou od září zpoplatněny,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Dodal, že i díky očkování je nyní pouze jeden covid pozitivní pacient ve zlínské nemocnici a v ostatní krajské nemocnice jsou již zcela bez covidových pacientů.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V odlehlejších částech regionu je proočkovanou stále nízká, kraj proto hledá cestu, jak očkování lidem přiblížit. „V 15 obcích je proočkovanost obyvatel nižší než 40 procent a je to i tím, že v odlehlejších oblastech našeho kraje může být cestování do očkovacích center komplikované. Mezi možnými variantami, jak těmto obyvatelům očkování usnadnit, je očkování mobilními týmy nebo praktickými lékaři,“ nastínil krajský koordinátor očkování proti covid-19 Jiří Lučan.

Od 15. července se odstup mezi první a druhou dávkou očkování zkrátil z dosavadních 34 na 21 dní. Termín se zkrátí také všem dětem, které jsou zaregistrovány k očkování nebo už dostaly první dávku vakcíny. Lidé s již zarezervovaným termínem očkování nebo podanou první dávkou si termín měnit nemohou. Změna se týká jen očkování vakcínou od firem Pfizer a BioNTech, u Moderny zůstává rozestup 25 až 35 dní, u AstraZeneky 90 dní. U vakcíny Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka.