Zatopené sklepy, evakuované tábory a zastavená doprava. Bouřky opět potrápily střední Čechy

Podmáčená trať a ujetý svah mezi Mšenem a Skalskem Foto: Správa železnic

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Už druhý den po sobě, jak v noci na středu, tak na čtvrtek měli hasiči plné ruce práce s odstraňováním následků večerních bouřek spojených s přívaly vody a vichrem. Výjezdy se přehouply do řádu stovek.

Od středečních osmnácti do dnešních šesti hodin evidovalo operační středisko středočeských hasičů 169 zásahů. Zatímco však v úterý převažovalo odstraňování padlých stromů, ve středu večer výrazně stoupl podíl zásahů, při kterých hasiči odčerpávali vodu ze sklepů, níže položených míst či lokalit, kde aktuálně nestačila kapacita dešťové kanalizace.

V místech, kde se zvedala hladina potoků, hrozilo zaplavení nebo pády nahnutých stromů, hasiči pomáhali evakuovat čtyři dětské tábory. Nejvíce výjezdů bylo na Příbramsku, Kolínsku či Praze-východ. Čerpadla ale bylo třeba použít i na Kutnohorsku nebo Benešovsku.

Zaplavené silnice

Až do ranních hodin přetrvávaly komplikace v dopravě. Nejvíce v příbramském okrese; zvláště na Sedlčansku, kde voda již v půl osmé večer zaplavila silnici druhé třídy II/105. Větší laguny na vozovce se objevily u obcí Petrovice a Počepice. Silnice třetí třídy u Krásné Hory byla delší dobu uzavřena kvůli pádu stromů.

Komplikace na železnici

Mezi Mšenem a Skalskem došlo dnes ráno k podmáčení tratě a následnému ujetí svahu u kolejí. Místo je nutné podsypat štěrkem, podbít koleje a především svah zpevnit pomocí gabionové zdi. Podle Správy železnic potrvá oprava do příštího pátku, do té doby je tu provoz zastaven.

Bouřka poznamenala ještě ráno i dopravu na železnici na Rakovnicku, kde spadl strom na trať a zastavil provoz vlaků mezi stanicemi Lužná a Řevničov. Dopravce zřídil náhradní autobusovou dopravu. Náhradní doprava byla třeba také na Mladoboleslavsku v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav a Bělá pod Bezdězem. Po najetí vlaku do spadlého stromu zůstal mimo provoz také úsek Bakov nad Jizerou–Mladá Boleslav-Debř a hasiči pomáhali evakuovat devět cestujících a průvodce.