Čápata v Nové Vsi u Světlé měla namále, nakonec jim přálo štěstí

Čápata zůstala na komíně opuštěná několik dní. Foto: Jaroslav Loskot - archiv Stanice Pavlov

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU – Čtyři čápata, kterým v polovině července uhynul jeden z rodičů, měla před pár dny nahnutý osud. Druhý čáp totiž mláďata opustil a ta v hnízdě hladověla. Jejich záchrana se ale ukázala složitá a jen díky tomu, že záchranáři nepodlehli emocím, vše nakonec dobře dopadlo.

Pracovníci záchranné Stanice Pavlov řešili v půlce července komplikovaný případ čápat v hnízdě v Nové Vsi u Světlé nad Sázavou. Jeden z rodičů totiž uhynul při bouřce a místní vypozorovali, že se druhý na hnízdo nevrací a čápata hladoví. „Sledování čapích hnízd je dnes velmi populární, okamžité emoce a laický přístup však mohou vést k nepříjemným důsledkům,“ upozorňuje ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Následně pak od pondělí 12. července přijímali záchranáři telefonáty, že jsou čápata na hnízdě sama, nikdo je nekrmí a lidé se obávají, že uhynou hlady. Mělo to však jeden háček. Mláďata už jsou velká, trénují létání metr nad komínem a do vylétnutí z hnízda jim na začátku týdne chybělo jen pár dní. „Pokud bychom zasáhli a zajistili spolu s hasiči plošinu, s největší pravděpodobností by se čápata lekla a ve stresu vyskočila z hnízda, a protože ještě neuměla pořádně létat, zabila by se pádem z dvacetimetrového komína,“ upřesnil Zbyšek Karafiát.

Pro profesionály ze stanice šlo o vážné rozhodnutí. Bylo třeba sledovat, zdali se do hnízda nevrací dospělý čáp, ale zároveň šlo o to, že pokud by čápata vyhladověla moc, mohla by uhynout. „Od pondělí jsme průběžně hnízdo sledovali a doslova za pět minut dvanáct – ve středu 14. července pozdě odpoledne jsme s kolegy zaznamenali přílet dospělého čápa s krmením,“ oddechl si Zbyšek Karafiát s tím, že nakonec nebylo nutné zasáhnout a riskovat, že čápata ve stresu vyskočí z hnízda.

Foto: Jaroslav Loskot – archiv Stanice Pavlov
Foto: Jaroslav Loskot – archiv Stanice Pavlov

Emoce nejsou vždy dobrý rádce

Pracovníci záchranné stanice se často setkávají s tím, že lidé v dobrém úmyslu řeší situaci pod vlivem silných emocí, které nakonec mohou ve výsledku uškodit. V tomto případě vše nechtěně komplikovali místní obyvatelé, kteří čápata sledovali, a chtěli po záchranářích rychlé řešení. Je tedy velkým štěstím, že profesionálové z Pavlova udrželi nervy na uzdě, vyčkali a situace se vyřešila. V opačném případě totiž nemuselo přežít ani jedno z čápat.