Havlíčkobrodská Občanská poradna pomáhá už dvacet let. Nejčastěji řeší zadlužení

Foto: Oblastní charita Havlíčkův Brod

HAVLÍČKŮV BROD – Od svého vzniku pomohla Občanská poradna již více než 13 tisícům klientů. Lidé, kteří zde hledají odbornou pomoc, většinou řeší problémy s insolvencí a exekucí. V poradně však rádi zdarma pomohou i v dalších záležitostech.

Poradci s klienty vždy podrobně hovoří o jejich situaci a společně hledají vhodná řešení. „Klienti se na nás obrací ve chvíli, kdy se ocitají v tíživé životní situaci, kterou neumí sami vyřešit. Potřebují pomoc někoho, kdo dané problematice rozumí a dokáže jim odborně poradit,“ uvádí vedoucí Občanské poradny Vendula Prokšová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

I když pracovníci poradny nejčastěji řeší zadlužení, jsou svým klientům připraveni pomoci i v jiných případech. „Poskytujeme dále poradenství v oblasti rodinných záležitostí, pracovního práva, bydlení, spotřebitelských věcí nebo soudního řízení. Také klientům pomáháme sepsat vyjádření k soudům, návrhy, žaloby a další písemnosti,“ vyjmenovává Vendula Prokšová s tím, že odborné poradenství je bezplatné a klienti mají samozřejmě možnost vystupovat anonymně.

V Havlíčkově Brodě je navíc charitní Občanská poradna jediná, kdo má akreditaci k sepisování a podávání insolvenčních návrhů. „Podání návrhu na oddlužení je v poradně rovněž bezplatné. Je to rozdíl oproti exekutorům nebo právníkům, kteří tuto službu poskytují za peníze,“ upřesňuje Vendula Prokšová.

Přestože veškeré služby poskytuje poradna zdarma, očekávají pracovníci od klientů určitou spolupráci. „Klienta vždy zapojujeme do řešení problému, obvykle s ním máme několik schůzek a celou situací ho provázíme. Není to o tom, že všechny úkony uděláme zcela za něj,“ vysvětluje Vendula Prokšová. Existují pochopitelně i oblasti, ve kterých Občanská poradna pomoc neposkytuje. „Naše klienty nezastupujeme u soudu a také neradíme lidem v komerčních záležitostech,“ uzavírá Vendula Prokšová.

Služeb poradny mohou lidé využít nejen v Havlíčkově Brodě, ale také na kontaktních místech v Humpolci a Světlé nad Sázavou.