Koloběžky se povalují po chodníku, město se chystá jednat

Foto: Jan Šimek

HRADEC KRÁLOVÉ – Královéhradecká metropole bývá označována jako město cyklistů, v posledních dnech zde přibylo také více osob pohybujících se na sdílených elektrokoloběžkách. Někteří občané zajímavou novinku vítají, jiným vadí jejich odkládání na nevhodných místech. Město se chystá na jednání se společností, která tuto službu provozuje.

„Salón republiky“ ožil za minulé dny pomocí elektrokoloběžek, které jsou nabízeny formou sdílení podobně jako jízdní kola. Službu zatím nejvíce využívá hlavně mladá generace, městská policie ale upozorňuje na to, že pro osobu jedoucí na koloběžce platí stejná pravidla jako pro toho, kdo jede na jízdním kole. Pokud je na silnici k dispozici cyklopruh, je povinností řidiče koloběžky jej využít. Cyklista stejně jako koloběžkař také nesmí jet po chodníku, pěší zóně ani po přechodu pro chodce. Důležité je uzpůsobit rychlost koloběžky terénu, ve kterém se její řidič právě pohybuje. Nesmí být ohroženi ani omezeni jiní účastníci silničního provozu. Na koloběžce je zakázána jízda ve dvou a řidič nesmí být pod vlivem alkoholu. „Na co uživatelé elektrokoloběžek zapomínají, je povinná přilba. Jezdec mladší osmnácti let při jízdě na koloběžce i na kole musí mít na hlavě nasazenou ochrannou přilbu,“ dodává za městskou policii Pavel Süke.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jako aktuální problém se může jevit nevhodné odkládání koloběžek stejně jako i v ostatních městech. V nejbližších dnech by mělo proběhnout jednání mezi městem, městskou policií a poskytovatelem této služby, aby byla zlepšena bezpečnost a aby koloběžky neležely volně tam, kde uživateli dojde kredit. V krajním případě by ji strážníci mohli odvézt jako překážku silničního provozu nebo neoprávněný zábor veřejného prostranství. „Začátkem týdne jel kolem mě po chodníku kluk na elektrokoloběžce velmi rychle. Bála jsem se, aby mě nesrazil. Nejsem proti všemu, co je nové. Ale mělo by to mít jasně nastavená pravidla,“ říká bankovní úřednice Eva H.