KORONAVIRUS: Hrazení preventivních testů pojišťovnami skončí v září. Jedinou správnou prevencí je dle vlády očkování

Zdroj: online vysílání

Česko – Víkendové přírůstky nově nakažených koronavirem vykazují ve srovnání s minulým týdnem mírný pokles, laboratoře však také potvrdily výskyt první varianty mutace delta plus. Ačkoliv nezpochybnitelným nástrojem prevence je kromě očkování také testování, právě to již od září pojišťovny hradit nebudou. Ministerstvo zdravotnictví tak apeluje na všechny, aby se nechali očkovat…

Konec bezplatných testů

O tom, že by preventivní testy na koronavirus, které je aktuálně možné bezplatně podstoupit 6x do měsíce (2x text PCR a 4x testy antigenní), měly být zpoplatněny, již ministr zdravotnictví hovořil minulý týden. Dnes tento jeho návrh posvětila vláda a počínaje 1. zářím tak všichni, kdo se budou potřebovat otestovat (z preventivních důvodů), budou muset za tyto testy zaplatit.  „Návrh jsme probrali i na Radě vlády pro zdravotní rizika a shodli jsme se, že je to správná cesta vzhledem k tomu, že očkování je přístupné všem, kdo se očkovat rozhodnou,“ uvedl Adam Vojtěch s tím, že aktuálně je vakcína dostupná a očkování je možné na vybraných místech v Praze, Brně i Ostravě podstoupit i bez předchozí registrace.

Ačkoliv vláda si ale od zrušení úhrad preventivních testů slibuje větší zájem o očkování, stávající data ukazují, že ani možnost nechat se očkovat bez registrace nijak zájem o vakcínu nezvýšila. Vláda přitom podle slov Andreje Babiše plánuje otevřít podobná centra ve všech krajských městech, ministr zdravotnictví pak předpokládá, že očkování napříč republikou postupně přejde právě do režimu bez registrací a rezervací. Minimálně zatím však očkování není v Česku povinné – přitom právě tento krok (tedy zavedení povinného očkování u pracovníků ve zdravotnictví, ale také podrobné kontroly bezinfekčnosti v restauracích, klubech apod.) např. ve Francii vedl k rapidnímu zvýšení zájmu o podání vakcíny. V Česku však o ustavení povinnosti nechat se očkovat příslušné orgány zatím neuvažují.

Komu pojišťovna preventivní test uhradí?

Výjimku z pravidel pak samozřejmě budou mít ti, co se očkovat nemohou nechat – i nadále tak budou z veřejného pojištění preventivní testy hrazeny dětem mladším 12 let, osobám, které se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů, a také osobám, které jsou „rozočkované“. „Na tyto všechny osoby se nadále bude vztahovat možnost mít hrazený test, u ostatních bude úhrada od 1. září zrušena,“ shrnul Vojtěch s tím, že se jedná o legitimní krok, jelikož klíčovou cestou k návratu do normálního života je právě očkování. To dle jeho slov nejenže chrání životy, ale zároveň do budoucna může zabránit zahlcení nemocnic a samozřejmě také souvisejícím uzávěrám a omezujícím opatřením. „Další lockdown si nikdo z nás již nepřeje, právě díky kolektivní imunitě a očkování jsme schopni jej odvrátit,“ shrnul také.

Mutace delta plus v Česku

Vzhledem k tomu, že laboratoře již prokázaly první výskyt mutace delta plus, jsou přitom preventivní opatření nepochybně namístě – a to i proto, že prvotní mutace delta v Česku již ve svém výskytu zcela dominuje (a objevuje se až v 80 % případů všech vyšetřovaných pozitivních vzorků). Zatímco o mutaci delta je již známo, že je sice více nakažlivá, ale v populaci očkovaných nezpůsobuje významné nárůsty hospitalizovaných, mutace delta plus je aktuálně vědci neprozkoumaná a nikdo přesně neví, jaký je její potenciál šíření a vlastně ani průběh souvisejícího onemocnění.