Lidmilova louka vábí Zlíňáky vůní bylin a letniček

Foto: město Zlín

ZLÍN – Krásný počin zlínského odboru městské zeleně si užívají obyvatelé Zlína na Lidmilově louce. Pokochat se tam mohou zcela novou bylinkovou zahrádkou. Podobně nápaditá výsadba je k vidění i v dalších částech města.

Zahradníci na Lidmilově louce vysadili do šesti vyvýšených záhonů kombinaci bylinek a letniček, které doplnili rajčaty, převislými jahodami a okrasným zelím. Mezi bylinkami je zastoupena například bazalka, máta, fenykl, artyčok, rozmarýn, kari, řimbaba nebo meduňka, z letniček pak oči kolemjdoucích potěší slunečnice, krásenka, sporýš, astra, statice či převislý dvouzubec. „Budeme rádi, když bude takto zútulněný prostor sloužit a vonět obyvatelům a potěší nás, pokud si utrhnou jahodu či snítku máty. Ovšem jinak věříme, že tam všechny byliny a květiny nechají, aby byly inspirací a dělaly radost všem,“ vzkázala zahradní architektka Zuzana Hegmonová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Místní si získal květinový strom i liliové louky

Další příklady nápadité výsadby jsou vidět na každém kroku, ať už zamíříte do parků nebo nahlédnete na menší zelené plochy v ulicích. Jeden z experimentálních počinů lze najít na ulici Trávník. Na štěrkovém záhonu s vysokým stupněm autoregulace vysadili zahradníci trvalky, které vydrží extrémní zátěž městského prostředí.

Obyvatelé si rovněž zamilovali stromovou konstrukci na ulici Podlesí s květinovou výzdobou. Ta se obměňuje podle ročních období.

Nově se barvami rozzářil ostrůvek na hlavním tahu ulice K Pasekám, kde vykvetly cibuloviny i plané druhy květin. Zatraktivnit se podařilo také louku v Prštném na ulicích K. Světlé a Jiráskova. Tam zahradníci vyseli směs bylinek, trávy a letniček.

Bohatým porostem lilií se od loňského roku chlubí prostranství před kostelem v centru Zlína a podél třídy T. Bati. Jelikož tento počin získal velké ohlasy, liliové louky se letos objeví na dvou dalších místech ve Zlíně. „Letos budou lilie těšit i obyvatele Malenovic a Jižních Svahů. Do budoucna chceme vyset na některých místech i kopretinovou luční směs a vytvořit tak prostředí pro včely a motýly,“ představil další plány náměstek pro oblast městské zeleně Bedřich Landsfeld.

Květinový strom mění výzdobu podle ročních období. Foto: město Zlín