OBRAZEM: Silné deště včera rozvodily řeku Bělou na Jesenicku. Podívejte se, co napáchala velká voda

JESENICKO – Až do pozdních nočních hodin včera zasahovali hasiči v okolí Bělé pod Pradědem na Jesenicku. Kvůli silným dešťům hladina řeky Bělé včera během dopoledne překročila III. stupeň povodňové aktivity. V terénu zasahovalo přes 70 hasičů.

V souvislosti se silnými srážkami zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči celkově u více než 50 událostí na Jesenicku. Převážnou většinu událostí řešili v Bělé pod Pradědem a v jejích místních částech a v Jeseníku. Obyvatele a jejich domy zde ohrožovala voda z řeky Bělá, jejíž hladina během dopoledne překročila III. stupeň povodňové aktivity. „Nejčastěji jsme čistili propustky, kanálové vpusti a mosty od naplavenin dřeva a dalšího materiálu a odčerpávali jsme vodu ze sklepů a garáží,“ vyjmenovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. V Jeseníku voda ohrožovala Zámecké náměstí s místním kostelem a muzeem. Hasiči ve spolupráci s pohotovostní službou vodovodů a kanalizací vyčistili odtok, a tak zabránili průniku vody do obou budov.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Na ohrožená místa hasiči během dopoledne umisťovali pytle s pískem, které nechali dovézt i ze stanic Šumperk a Olomouc. Vytvořili tak bariéry, aby nedošlo k zaplavení obytných částí jednotlivých objektů. Zhruba po 13. hodině došlo k poklesu hladiny Bělé a jednotky mohly zahájit odčerpávání vody z míst a domů, kde to umožnila aktuální situace. „Využili jsme speciální čerpací kontejner, díky němuž jsme mohli v jednu chvíli nasadit do akce 12 výkonných čerpadel,“ informovala Balážová. Povolán byl i Záchranný útvar hasičů z Hlučína se speciální těžkou technikou, která pomáhala s úpravami koryta řeky a odstraňovala naplaveniny. Hasiči také čistili propustky, mosty a komunikace od naplavenin a bahna.

Během dopoledne byl zaplavený asi kilometrový úsek na silnici z Bělé pod Pradědem do Jeseníku. Kvůli naplaveninám a bahnu byl průjezd velmi omezený. Linkový autobus zde uváznul a hasiči museli evakuovat dva cestující. Odpoledne byl pak úsek s opatrností průjezdný. Kromě Jeseníku a okolí Bělé pod Pradědem hasiči vyjížděli také například do Mikulovic či Loučné nad Desnou, kde čistili propustky a mosty. V Lipové-lázních čerpali vodu ze zatopeného sklepa. Dnes také hasiči očekávají žádosti občanů s pomocí při čerpání vody z garáží, sklepů a podobně. Z Olomouce na místo postupně dovážejí vysoušeče.