KORONAVIRUS: Epidemie v Česku stagnuje. Evropské země směřují k tomu, že bez omezení na své území pustí jen očkované

Zdroj: Pixabay

Česko – Ačkoliv v posledních týdnech počty nových případů nákazy koronavirem průběžně (ale mírně) rostly, nyní se dle dat Státního zdravotního ústavu zdá, že epidemie na našem území stagnuje. Jiné evropské země se však již potýkají s rapidním nárůstem nově nakažených mutací delta – a podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka by se dalo říci, že Evropa směřuje k tomu, že cestování bez nutnosti karantén a kontrolních testů umožní jen těm, kdo jsou již plně očkováni.

Již téměř rok a půl se Česko (podobně jako celý svět) potýká s koronavirovou epidemií. Od loňského září pak bylo ke dnešnímu dni provedeno na 32 milionů testů na covid-19, konkrétně za včerejšek jich laboratoře provedly více jako jak 102 tisíc. Vzhledem k tomu, že hlavním důvodem k testování byla v tomto případě prevence, pouze 216 z nich bylo pozitivních. Tento počet je pak přibližně o desetinu nižší než v úterý před týdnem. A kromě mírné klesající tendence ve výskytu nových případů onemocnění se snížilo také reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších osob nakazí jeden pozitivní. Aktuálně se již druhý den drží pod hodnotou 1 – což do jisté míry značí slábnutí šíření viru. Nezvýšilo se ani týdenní incidenční číslo, které se vztahuje k počtu nakažených vzhledem ke 100 tisícům obyvatel – jeho hodnota setrvává na čísle 15. Nejvyšší incidence je pak v hlavním městě (41 nakažených/100 tis.), za nímž následuje Plzeňský, Středočeský a Pardubický kraj. Ačkoliv noví pacienti nakažení koronavirem nijak zásadně nepřibývají, počet hospitalizovaných stoupl na 37. Přesto se zdá, že očkování je jako „preventivní opatření“ skutečně funkční, alespoň jedna dávka vakcíny již byla podána více jak 5 milionům Čechů/Češek, kompletní očkování má již za sebou 4,2 milionu osob.

Cestování, omezení a očkování

Právě očkování se pak zdá být nejen cestou, jak se vyhnout opakovaným omezením a lockdownům, ale podle ministra zahraničí se pravděpodobně stane také zcela klíčovým při překračování hranic. Podle Kulhánka aktuálně nelze vyloučit další zpřísňující opatření na hranicích, a to specificky v případě sousedních států. Během následujícího týdne by však jednotlivé země měly utvořit speciální komisi, která by plánovaná opatření vždy probrala a následně s předstihem oznámila. „Účelem je, abychom se o nových opatřeních na hranicích nedozvídali přes noc, což samozřejmě může komplikovat život našim občanům,“ vysvětlil Kulhánek a narážel tak mj. na situaci na Slovensku. Právě Slovensko je přitom jednou ze zemí, které se bez omezení rozhodly otevřít své hranice výhradně plně očkovaným – ti, kdo očkováni oběma dávkami (v případě dvoudávkového schématu) nejsou, budou muset podstoupit karanténu.

Vzhledem k šíření mutace delta pak dle slov Kulhánka evropské země směřují k tomu, že cestovat bude možné skutečně až po kompletním očkování. „Rozhodně nelze vyloučit, že v závislosti na vývoji epidemické situace některé sousední státy znovu zavedou ochranná opatření,“ doplnil ministr zahraničí. Také Česko se samozřejmě snaží předcházet nekontrolovanému šíření viru, a tak i Češi, kteří se ze zahraničí vrací, musí před příjezdem (bez výjimky) vyplnit minimálně příjezdové formuláře.

Vzhledem k obavám z dění na podzim se u nás do jisté míry zpřísňují i podmínky pro „běžné fungování“. Pracovníci hygienických stanic kontrolují restaurace, kluby a také dodržování platných epidemických pravidel. Nejen pro návštěvu restaurace, ale např. i pro ubytování v hotelu je pak třeba prokázat bezinfekčnost, a jak upozornila hlavní hygienička Svrčinová, již nestačí pouze čestné prohlášení o provedeném negativním testu. Mnohá ubytovací zařízení i restaurace tak již nabízejí možnost otestovat se přímo na místě.