Sedli za volant pod vlivem grog. Až na rok teď mohou přijít o řidičák

Ilustrační fotografie, zdroj: PČR

KRAJ VYSOČINA – Řídit pod vlivem drog berou někteří řidiči zřejmě za běžnou věc. Hned tři takové jedince zadrželi včera při náhodných kontrolách policisté na Vysočině. Muži jsou nyní podezřelí z přestupku a v případě obvinění by mohli přijít až na jeden rok o řidičák.

Prvního řidiče zastavili policisté v pondělí 19. července kolem půl osmé ráno na ulici Truhlářská v Pacově. Šestadvacetiletý řidič Fiatu měl test pozitivní na amfetamin, šlo tedy o následek požití pervitinu. Druhý případ se stal o hodinu později v Havlíčkově Brodě na ulici Humpolecká, kde policisté kontrolovali Volkswagen. Jeho třiatřicetiletý řidič měl test pozitivní na kokain.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Třetí případ zaznamenali policisté v Jihlavě. „Kolem osmé hodiny večer kontrolovali policisté na ulici Tolstého osobní automobil Seat. Součástí silniční kontroly byl také test na drogy, kterému se devětadvacetiletý řidič podrobil. Výsledek byl pozitivní na marihuanu,“ uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová.

Zadržení řidiči samozřejmě v další jízdě pokračovat nesměli. Ve všech třech případech se na výzvu policistů následně podrobili odběru krve v nemocnici. Přestupek, z něhož jsou muži podezřelí, pro ně může znamenat až dvacetitisícovou pokutu a ztrátu řidičáku na půl roku až jeden rok.

Každá droga účinkuje jinak

Zatímco v případě marihuany trvá odbourání z těla delší čas, u amfetaminu nebo kokainu to může být 1–3 dny. To samozřejmě neplatí, jde-li o závislost, neboť pak je jedna dávka vzápětí nahrazena jinou.

Rozdílné je i působení na lidský organismus. Marihuana má spíše zklidňující účinky, kdežto pervitin, kokain či extáze působí výrazně povzbudivě. Člověk se tak nebojí riskovat, často roste jeho agrese a podrážděnost, za volantem se chová nevyzpytatelně a má potřebu svému okolí i sobě něco dokazovat. Ve většině případů se navíc prodlužuje reakční doba na nečekané podněty. Běžné bývají i poruchy paměti a soustředění nebo zkreslené vnímání prostoru a času.