Designérka ze zlínské univerzity navrhla dresy pro olympijské veslaře

Foto: archiv UTB

ZLÍN – Práce designérky a výtvarnice působící na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně bude již brzy moct obdivovat celý svět. Zuzana Oharek Bahulová je totiž autorkou návrhů dresů, které obléknout veslařské týmy z Německa a Izraele.

Kolekce pro německý tým sestává z vesty, elastických kalhot, trička a dresu. Podkladovými barvami jsou bílá a černá a dominantním motivem je orlice, ve které je zobrazen bambus. Ten je lehce překryt německou národní trikolorou.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Motivem bambusu chtěla Zuzana Oharek Bahulová znázornit respekt Němců k japonské symbolice. „Na straně kombinézy je orlice umístěna tak, aby byla snadno patrná během závodu pro kameramany, potažmo diváky. Díky tomu snadno rozpoznají, k jaké národnosti závodníci patří. Tento motiv přijali Němci jako tradici od her v Londýně přes Rio až do Tokia. Na tuto myšlenku jsem přišla právě díky tomu, že jsem sama závodně veslovala a dobře vím, kde je motiv po dobu závodu nejlépe vidět,“ vysvětlila designérka.

Kolekce pro paralympijský veslařský tým Izraele vychází z národních barev, kterými jsou světle modrá a bílá. „Na samotném designu jsem úzce spolupracovala se samotnými veslaři. Mezinárodní spolupráce mě vždy velmi těší,“ říká Zuzana Oharek Bahulová.

Foto: archiv UTB

Návrhy designérky ze zlínské univerzity obléknou olympionici už počtvrté

Práce na dresech pro reprezentanty Německa a Izraele jí zabrala přes rok a výsledek schvalovaly olympijské federace daných států. Celkově jsou to už čtvrté olympijské hry, na kterých budou k vidění její kolekce. Mezi nejznámější patří ta pro jamajské bobistky.

V tomto roce Zuzana Oharek Bahulová vytvořila také kolekci oblečení pro mezinárodní veslařskou federaci nebo osobní kolekci pro úřadujícího mistra světa ve skifu Olli Zeidlera. Navrhuje rovněž pro Olafa Tufteho, známého norského veslaře nebo pro maďarský a slovenský národní tým.

Zuzana Oharek Bahulová je česká designérka, která v současnosti pracuje pro Centrum výzkumu obouvání na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jako vedoucí designu a konstrukce obuvi. Doktorát získala z animované tvorby a v rámci studií absolvovala několik prestižních zahraničních stáží, například na California Institute of the Arts, kterou založil Walt Disney. Její projekty dosáhly prestižních desénových ocenění, kterými jsou RedDot, German Innovation Awards a Global Footwear Awards. Byla vybrána mezi 100 Marshall Memorial Fellowship 2021 a Aspen Seminar for Young European Leaders 2021.