Dojíždějícím Středočechům Praha zdraží záchytné parkoviště P+R. Zvedne se i předplatné!

Ilustrační foto: Odstavné parkoviště P+R v Běchovicích, zdroj: TSK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – O hodně víc než dosud zaplatí dojíždějící řidiči za prací ze Středočeského kraje do Prahy na většině odstavných parkovišť P+R.

Hlídané parkování na okrajích Prahy od srpna zdražuje z 20 na 50 korun, parkoviště blíže centru (Holešovice, Ládví, Kongresové centrum a Skalka 1) dokonce na 100 korun. U nehlídaných zůstane parkování zadarmo, když nepřekročí 12 hodin. V pražské MHD si od srpna připlatí za jednotlivé jízdenky. Cena měsíčního a ročního předplatného v Praze se nezmění.

Dražší předplatné

Ceny jednorázových jízdenek pro cestování ve Středočeském kraji stoupnou zhruba o 25 procent, jednotlivá pásma budou odstupňována po 10 korunách (kromě nejnižších cen). Narozdíl od Prahy ovšem zdraží i předplatné – přibližně také o 25 procent.

Jako důvod zdraženíse uvádí rostoucí náklady. Tržby z jízdného je dlouhodobě pokrývají zhruba z jedné pětiny, zbytek dotuje město (v případě PID i Středočeský kraj). Kvůli koronaviru navíc výrazně klesly příjmy od turistů. Mnozí lidé na sociálních sítích však poukazují na to, že současné zdražení nažene lidi zpátky do aut.

Připlatí se i za pokuty

Základní pokuta za jízdu bez platné jízdenky zůstává 1500 korun. Sleva, kterou dostanete při rychlém zaplacení, už ale bude menší než dřív: Při platbě na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně se přirážka k jízdnému sníží na 1000 korun, zatímco doteď klesla na 800 korun. Při pořízení ročního kuponu do pěti dnů od uložení pokuty bude pokuta jenom 800 korun. Mimochodem, pokuta se dá nově zaplatit i online přes e-shop dopravního podniku.

Zvýší se i sankce za další porušení přepravního řádu, například za znečištění nebo jiné poškození vozidla, a to až na 1000 korun.

Od 1. srpna 2021

Zdroj: PID