Kam o víkendu? Ochutnejte dobré víno, prověřte své síly v kvadriatlonu nebo vyražte s dětmi do přírody

Welzlův kvadriatlon, foto Facebook

OLOMOUCKÝ KRAJ – Další prázdninový víkend je před námi a nabídka různých akcí je tentokrát bohatá a lákavá. Můžete strávit naprosto pohodový den se sklenkou vína v ruce, prověřit svoje síly v originálním kvadriatlonu nebo strávit s dětmi příjemný čas v lese, volba je na vás. Jako každou středu vám přinášíme naše tipy pro nadcházející víkendové dny na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku.

Olomoucko

Olomouc

Pátek 23. a v sobotu 24. července se v Bezručových sadech v Olomouci vždy od 8 do 17 hodin uskuteční Letní festival vína v parku. Za ním stojí Olomoucká vinná společnost pořádající tradiční vinné slavnosti. Budete moci ochutnat vína z 30 vinařství, regionální potraviny a produkty. O doprovodný program se postará iniciativa Univerzity Palackého „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“. V prostorách parku nabídne bezplatnou půjčovnu dek a podsedáků, stolních a deskových her nebo sportovního vybavení. Návštěvníci si budou moci v prostředí parku zahrát badminton, volejbal, kubb nebo pétanque, vyzkoušet si hlavolamy z Pevnosti poznání nebo využít netradiční posezení. Pohodovou atmosféru dotvoří hudební program. Na ty nejmenší budou čekat omalovánky, malování na obličej a výtvarná dílna. Večery budou patřit open air projekcím filmů Postřižiny a Starci na chmelu. „Věřím, že dvoudenní festival dobrého jídla, pití a kultury v netradičním prostředí jednoho z nejmalebnějších olomouckých parků si získá každého a z programu si vybere každý,“ zve Jana Šubová z Olomoucké vinné společnosti. Páteční program začíná ve 14 hodin, v sobotu pak ještě o tři hodiny dříve.

Šternberk

Legendární festival Šternberský kopec je opět tady! 17. ročník oblíbeného hudebního festivalu se uskuteční v sobotu 24. července od 15 hodin. Letos se můžete těšit na No name, Ewa Farna, Ben Cristovao, Poetika, Desmod, O5 a Radeček, UDG, Pilot. Program je přesunout z loňského roku, pokud jste si loni koupili vstupenky v předprodeji, zůstávají v platnosti na letošní rok. Z důvodu rekonstrukce hradního parku ve Šternberku se festival uskuteční před sportovní halou Ecce Homo.

Hrad Bouzov

Na hradě Bouzov se v sobotu 24. a v neděli 25. července uskuteční Víkend s princeznou Šahrazád. Čeká vás víkend plný orientálních tanců s taneční soutěží pro dívky do 18 let. Soutěž pro dívky začíná vždy v 10 hodin, taneční program na I. nádvoří začíná ve 13 a končí v 17:30 hodin, v neděli v 15 hodin. Večerní galashow proběhne v rytířském sále. Vstupné na program na I. nádvoří je zdarma.

Šumpersko

Dolní Studénky

Využijte jedinečnou příležitost a přijďte si prohlédnout nově zrekonstruované prostory renesančního zámku Třemešek v Dolních Studénkách u Šumperka. Den otevřených dveří zámku Třemešek se koná v pátek 23. července od 12 do 20 hodin a v sobotu 24. července od 8 do 12 hodin. Zrekonstruovaný zámek bude od nynějška sloužit jako komunitní centrum, rodinné centrum, nabídne sociální a nájemní bydlení a najdete v něm sociální kavárnu. V nově otevřené kavárně můžete ochutnat něco dobrého.

Zábřeh

Přijďte si zkusit Welzlův kvadriatlon v Zábřehu. Názvem závodu vzdávají organizátoři hold nejslavnějšímu rodákovi svého města. Závod se bude letos konat v sobotu 24. července. Welzlùv kvadriatlon začal psát svou historii v létě roku 2010. Rok od roku nastupuje na start stále více závodníků, závod si dokonce získal pozornost České televize. Od roku 2017 se koná i závod dětí a štafet. Délka a náročnost tratí nejsou nijak extrémní a jsou určeny pro širokou veřejnost. V závodním areálu se všichni příchozí mohou těšit také na živé hudební produkce, videoprojekci, dětský koutek a další občerstvení ducha i těla. Podrobné propozice závodu najdete ZDE.

Jesenicko

Travná u Javorníku

Letošní ročník světoznámého festivalu Česko-polské Pojiwo má již úctyhodné pořadové čísleo 21. Bude se konat ve dnech 23.-25. července ve vísce Travná u Javorníku. Hudební program začíná v pátek v 19 hodin a v sobotu ve 12 hodin. Účastí na akci zároveň přispějete na dobrou věc, poněvadž z každé prodané vstupenky půjde 100 korun na pomoc obětem tornáda na jižní Moravě u některé z organizací s transparentním účtem. Plakát akce najdete ZDE.

Heřmanovice

Víkend 24. a 25. července bude v Heřmanovicích patřit především dětem. Lesní slavnost Lapků z Drakovase koná v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli od 09 do 17 hodin. Přijďte hledat zlatý poklad, zabavit děti a užít si krásný den v přírodě. Připraven je bohatý program pro děti, ale i dospělí si přijdou na své. Za dobu šestnácti let si akce získala velkou oblibu stala se jednou z největších akcí Jesenického regionu. Po loňské covidové přestávce letos tradice pokračuje. Program akce najdete ZDE.