Park Lužánky se dočká nových cest, běžeckých pruhů i laviček

Zdroj: Go to Brno

BRNO – V současné době je v lužáneckém parku několik asfaltových cest, které jsou ve špatném technickém stavu a navíc nekorespondují s historickým hlediskem. Z toho důvodu se Veřejná zeleň města Brna, která park spravuje, rozhodla pro rozsáhlou rekonstrukci.

Podle návrhu společnosti dojde k rekonstrukci tisíce metrů asfaltových cest, které jsou nyní prorosteny kořenovým systémem nebo vzduté, navíc nesplňují podmínky historické obnovy památkově chráněného parku. Z toho důvodu budou nahrazeny mlatovým povrchem lemovaným dvěma řadami žulových kostek. Dojde tak k sjednocení cestiček v parku. Při cestách bude vybudován běžecký pás široký 80 centimetrů. Zbytek cest, na kterých nebude mlatový povrch, bude zatravněn. V některých místech se cesty zúží z 6 na 4,8 metru a dojde také k vydláždění 85 metrů cest, které si vyšlapali sami návštěvníci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V plánu je i rekonstrukce vstupu do parku z Lužánecké ulice ze směru od třídy Kpt. Jaroše. Bude ho tvořit kamenná dlažba, v kruhovém rozcestí sestavena do tvaru mozaiky. Chybět nebudou ani nové lavičky a 24 parkových lamp. „Rekonstrukce se uskuteční v první polovině roku 2022,“ popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík. „Investicí ve výši 15 750 000 korun tak uděláme další důležitý krok ke zkvalitnění oblíbeného výletního a rekreačního místa uprostřed města,“ dodal.

Lužánky prošly poslední větší rekonstrukcí v letech 1991 a 2012, kdy se obnovily nebo znovu navrátily některé původní prvky. Parkem anglického typu protéká jako připomínka říčky Ponávky nově vybudovaný potok, třpytí se zde jezírko, srdcem Lužánek se stal labyrint z keřů, opraveno bylo dětské hřiště a přibyl také fitpark.

Návrh na obnovu parku Lužánky. Zdroj: Tiskové středisko MMB