Jak zvládnout cyklovýlet s dětmi – od naplánování trasy až po nezbytnou výbavu

Potřebujete „vypnout“ a načerpat novou energii? S létem přichází i přirozená touha po odpočinku. Letní prázdniny dětem i jejich rodičům přinášejí dny, kdy si mohou dosyta užít radosti ze sportování i z přírody.

Letní příroda a sport jsou nejlepšími prostředky, které rodina v čase volna může využít k odpočinku a obnovení sil. Blahodárné účinky zeleně a pohybu zná každý, kdo pravidelně chodí do přírody. A výborné je, když si navíc rodiče s dětmi z letních cyklistických výletů během prázdnin udělají zajímavé rodinné akce plné zábavy. Díky nim si celá rodina může utužit zdraví i rodinné vztahy.

Plánování trasy

Pobyt v přírodě by nám měl přinášet hlavně radost a pěkné zážitky. Proto si trasu rodinného výletu na kole předem pečlivě naplánujte. Nejdřív si na mapě najděte místa, která byste chtěli navštívit, a potom je spojte co nejkratší a nejrozumnější spojnicí. A nakonec porovnejte počet kilometrů této trasy s denním objemem kilometrů, který bez problémů zvládne celá rodina. Ale nezapomeňte si udělat i určitou časovou rezervu a při sestavování denního plánu etap nepřeceňujte své síly. Nejsnáze se cyklistické výlety plánují pomocí online map a cyklistického počítače. Na výletech však nepodceňujte svou bezpečnost a bezpečnost svých dětí. Terén si vybírejte podle toho, jak zdatní cyklisté jste. Jste-li cyklisté začátečníci, vybírejte si méně náročné trasy se zpevněnými cestami.

Nezbytná výbava

Na rodinný turistický výlet do přírody postačí běžná ochrana hlavy – například kšiltovka Nike, která vás bezpečně ochrání před slunečními paprsky a úpalem. Na výlet na kole do horského terénu je však potřeba helma. Cyklistická helma dámská i pánská má mít co nejnižší hmotnost a ideální dětská helma na kolo zase kvalitní zapínání pod bradou. Také by měla být opařena průhledným štítem a síťkou proti hmyzu. Důležité jsou i větrací otvory. Větrací drážky totiž zabraňují hromadění tepla pod helmou a udržují hlavu v příjemném chládku. Rozhodujícím faktorem je však především to, jak helma na hlavě dítěte i dospělého člověka sedí. Helma nesmí tlačit ani být volná, aby při pádu nesklouzla z hlavy. Ochraňuje nejzranitelnější část těla, a proto je pro bezpečnost nesmírně důležité, aby měla správnou velikost.

Rodinné výlety

Na výletech o letních prázdninách mohou rodiče s dětmi upevňovat rodinné vazby a dosyta si užít nejen zábavy, ale i přírodních krás, sluníčka a čerstvého vzduchu. Jízda na kole výborně posiluje svaly a také uvolňuje stres a zlepšuje náladu. Tříbí i charakterové vlastnosti, které jsou potřeba k dosahování životních úspěchů – pozornost, soustředěnost, výdrž, výkonnost a disciplínu.