Nové brněnské hlavní nádraží navrhli architekti z Nizozemska

Vítězný návrh. Foto: Magistrát města Brna

BRNO – Od minulého roku probíhala soutěž na návrh podoby nového brněnského hlavního nádraží. Odborná porota vybrala čtyři nejlepší řešení a vítězem se stal nizozemský ateliér, který navrhoval například i nádraží v Rotterdamu nebo Amsterdamu. S výstavbou se počítá v letech 2032 až 2035.

„Vítězný návrh v sobě podle poroty kombinuje odkaz na historické veřejné budovy s moderním přestupním uzlem a kvalitním veřejným prostranstvím. Klade důraz na brněnského genia loci i pečlivé posouzení praktického fungování nové budovy nádraží i jejího okolí,“ řekl městský architekt Michal Sedláček, který zároveň v odborné porotě zasedal. Kromě něj hodnotili návrhy také architekta Eva Jiřičná či urbanista Peter Gero.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nové nádraží si slibuje ovlivnit další rozvoj města, odstranit bariéry a uvolnit rozsáhlé plochy v centru města pro parky či výstavbu bytů. Kolem něj bude velký prostor, na kterém vyroste bulvár se stromořadím a tramvajovou linkou. Benefitem je rychlý přestup mezi vlakovou, autobusovou a městskou hromadnou dopravou. Nezapomene se ani na připravovanou vysokorychlostní železnici ve směru na Prahu, Ostravu a Vídeň. Z ní budou přivedeny linky přímo na nádraží.

Vítězný návrh.

Soutěž byla vyhlášena v srpnu 2020 a letos v červenci proběhlo hlasování. Jednalo se o největší architektonickou soutěž v historii Česka. Úkolem soutěžících bylo navrhnout nádražní budovu včetně kompletního řešení veřejných prostranství, budov pro administrativu či bydlení, autobusového nádraží, terminálu městské hromadné dopravy a propojení pro pěší. Soutěž byla dvoufázová, do první fáze bylo vybráno 12 týmů, mezi nimi například autoři nádraží ve Vídni, Berlíně, Haagu či Boloni. Do druhé fáze postoupili čtyři nejlepší. Všechny návrhy si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v Křížové chodbě Nové radnice. Vernisáž proběhne 30. září.

Návrh, který skončil na druhém místě.