Proměna středu Brna je v plném proudu

Vizualizace Chybík a Krištof

BRNO – Rekonstrukce středu Brna v lokalitách Křížkovského, Výstavní a Mendlovo náměstí je v plném proudu. Nyní se pracuje u Caracasu. Stavební práce zahrnují přeměny vodovodů, kanalizací, horkovodů a povrchů. Měnit se bude i trasa trolejbusů, na cestující čekají nové bezbariérové zastávky. Hotovo by mohlo být v roce 2022.

V tuto chvíli stavbaři pracují na podjezdu Caracas, který představuje pomyslný vstup na Mendelovo náměstí. „Pod mostem se musejí přesunout inženýrské sítě, aby se mohla snížit vozovka. Zvětší se tak světlá výška, tedy prostor mezi vozovkou a mostem. To je nezbytné, aby zde projely trolejbusy, které tu budou nově vedeny od letošního podzimu,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková. A právě hromadné dopravy se také dotkne tato rekonstrukce. Budou zrušeny trolejbusové linky vedoucí přes tramvajovou trať na Mendelově náměstí. V ulici Veletržní dojde k přesunu linek jedoucích od Hlinek na náměstí, trolejbusy budou jezdit pod tramvajovým mostem Caracas a kolem letohrádku Mitrovských. Stejně budou vedeny i autobusové linky 44, 84 a regionální. V opačném směru zůstává vše stejné, tedy kolem opatství a pivovaru do ulice Hlinky a dále. Cestující se také dočkají bezbariérových zastávek, což je nutné hlavně u tramvajové linky 1, která nyní zastavuje na silničním přejezdu. Všechny zastávky MHD na Mendelově náměstí budou po novu vhodné pro osoby s handicapem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V listopadu 2020 zahájili dělníci výměnu parovodů na Křížkovského a jeho okolí. Přidala se také rekonstrukce vodovodů a kanalizace, což si vyžádalo od 14. července uzavírku v úsecích Poříčí-Hlinky, Křížkovského-Hlinky,  Veletržní v křižovatce s Křížkovského, Zedníkovy v ústí do Křížkovského a Poříčí v úseku Rybářská–Křížkovského. Tyto uzavírky by měly podle plánu skončit v polovině října. Termíny dalších omezení budou jasné až po dokončení projektu. Už nyní se ale počítá s přesunutím stavebních prací na Mendelovo náměstí, kdy proběhne rekonstrukce kanalizace, vodovodu a plynovodu. Velmi pravděpodobné jsou omezení v křižovatce s ulicí Křížovou, kde bude otevřená stavební jáma. Průjezd městské hromadné dopravy bude zachován, ale nejspíše omezen.

Vizualizace Chybík a Krištof

Příští rok plánuje město oslavy narození Mendela. Nyní probíhá soutěž na zhotovení jeho sochy. Mendelovo náměstí se tak dočká nového veřejného prostoru se stromy, lučními trávníky či mobiliářem. Počítá se také s úpravou povrchů, náměstí bude předlážděnou červenou žulou. „Aktuálně je velmi obtížné přesně vyčíslit náklady. Momentálně počítáme s celkovou částkou 155 milionů korun. Pro finální částku je rozhodující jak projekt, tak aktuální vývoj cen na trhu,“ uvedl radní pro oblast investic David Grund.

Právě tyto stavební práce jsou předskokanem velké rekonstrukce Mendelova náměstí. Na ní teď spolupracují architekti Chybík a Krištof spolu se studiem Dílna Michala Palaščáka.