Zámek Třemešek u Šumperka po letech ožije. Takhle vypadá po rekonstrukci za 70 milionů

ŠUMPERSKO – Nový domov pro mladé i seniory, ženy s dětmi z azylových domů nebo hendikepované občany. K tomu sociální kavárna, mateřské centrum a sdílená sociální pracovnice pro šestnáct obcí z celého regionu. To vše v jednom objektu zámku Třemešek v Dolních Studénkách na Šumpersku, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

„Jsme rádi, že se podařilo dokončit tento náročný projekt. Vdechnout zámku nový život a udělat z něj po téměř sto letech opět centrum dění bylo od počátku naší hlavní motivací,“ uvedl starosta obce Radim Sršeň. Budovu zámku získala obec v roce 2009 za symbolickou korunu od Olomouckého kraje. Podmínkou převodu bylo, že nemovitá národní kulturní památka po opravě poslouží jako sociální zařízení určené široké veřejnosti. „Zámek byl v době převodu zcela zchátralý. Je obdivuhodné, co všechno tady obec díky svému úsilí i ve spolupráci s neziskovými organizacemi dokázala vybudovat. Oceňuji především kombinované využití pro různé sociální skupiny obyvatel obce při aplikaci moderních přístupů a metod sociální práce,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Celkové náklady na rekonstrukci zámku i úprav jeho přilehlého okolí dosáhly sedmdesáti miliónů korun. Zhruba padesát se podařilo získat z dotací především z Evropské unie. Na opravě objektu se spolupodílelo hned několik subjektů, které tady realizovaly svoje plány. Zámek je renesanční stavbou z konce 16. století, radikálně byl přestavěn v 19. století v empírovém stylu. Ve druhé polovině minulého století zde byl internát a ubytovna. Zámek byl po rekonstrukci slavnostně otevřen včera.