Kvalita vody ke koupání se s průběhem léta mírně kazí. Známe podrobnosti

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Víkendové teploty budou lákat ke koupání a nás tedy zajímalo, jaká je voda ke koupání ve všech sedmi lokalitách sledovaných Krajskou hygienickou stanicí Jihočeského kraje. Voda byla k laboratornímu rozboru odebírána na dvou lokalitách na Orlíku, ve třech na Lipně a v rekreačních rybnících Staňkovský a Hejtman.

Oproti předchozím týdnům se velmi mírně zhoršila na Lipně, nevyhovující je ale pouze v mělkém rekreačním rybníku Hejtman. Na Orlíku dostala voda u autokempu Radava trojku, která znamená mírně zhoršenou jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. „U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota pro sinice a chlorofyl-a. Velmi podobnou charakteristiku má i voda u tábořiště v Podolsku. Dle aktuálního rozboru je zde překročena limitní hodnota ukazatele sinice, chlorofyl-a a vodní květ,“ sdělila ředitelka jihočeské hygienické stanice Květoslava Kotrbová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Stále se nelepší situace v rybníku Hejtman, který dostal čtyřku. Voda je nevhodná ke koupání, je výrazně překročena hodnota ukazatele sinice a chlorofyl-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Ve Staňkovském rybníku je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. „Podle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však voda souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání,“ doplnila Kotrbová.

Na Lipně u pláže v Černé v Pošumaví dostala voda dvojku. Voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a.

Voda u Horní Plané byla tentokrát hodnocena stupněm tři, znamenajícím zhoršenou jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota ukazatele chlorofyl-a.

Voda u pláže v Lipně nad Vltavou má dvojku. Voda je tedy vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a.