Nechal se zlákat snadným výdělkem a přišel o čtvrt milionu

Ilustrační foto

OLOMOUC – Ve středu se na olomoucké policisty se obrátil 41letý muž z Olomouce s tím, že byl podveden. V polovině května prý zareagoval na reklamu, která slibovala výhodné zhodnocení finančních prostředků pomocí investic do kryptoměny. Místo očekávaného výdělku však přišel skoro o čtvrt milionu korun.

Ve středu dopoledne se na olomoucké policisty obrátil 41letý muž z Olomouce s tím, že byl podveden. Muž uvedl, že v polovině května zareagoval na reklamní banner, který sliboval výhodné zhodnocení finančních prostředků pomocí investic do kryptoměny. Následně se na stránkách zaregistroval a vzápětí jej kontaktovala anglicky hovořící žena, která se představila jako bankéřka a poskytla mu základní informace o investování do kryptoměny. Muž se poté přihlásil do zřízeného účtu a v něm klikl na vklad 250 USD. K provedení platby zadal číslo platební karty, její platnost a bezpečnostní kód. Z účtu mu bylo strženo téměř 6 000 korun. Následně byl bankéřkou kontaktován, že musí doložit doklad totožnosti, kopii platební karty a náklady spojené s bydlením, což učinil.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Zhruba za tři týdny se jeho investice zhodnotila o 47 USD. Investor usoudil, že se jedná o výhodnou investici a rozhodl se pro další investování. Vtom jej kontaktovala domnělá bankéřka, která se ho zeptala, jestli nechce investovat další peníze, když jeho účet slušně vydělává. Muž souhlasil a bankéřka mu sdělila, aby si do počítače stáhl jejich software, který slouží pro vzdálenou správu a pomoc. Stažený program vygeneroval kód, který poté bankéřce sdělil. Ta následně navolila platbu 1 000 EUR, kterou muž odsouhlasil, a z účtu mu bylo strženo 27 000 korun. Po pár dnech se bankéřka opět ozvala a snažila se muže přesvědčit k dalším investicím za 20 000 EUR. To už Olomoučan nechtěl a na konci června požádal o vyplacení svých investic a zisku. Bankéřka mu sdělila, že finanční prostředky nemůže zaslat, jelikož nedosáhly určité finanční částky. Aby mu byly vyplaceny, musí zaslat ještě necelých 1 000 USD.

Muž tuto částku autorizoval, a z účtu mu bylo strženo téměř 24 000 korun. Bankéřka jej informovala, že na jeho účet přijde téměř 3 000 USD a aby byl převod uskutečněn, musí transakci autorizovat, což učinil. Ovšem místo obdržených peněz mu bylo z bankovního účtu strženo 71 000 korun. Bankéřka mu po telefonu oznámila, že udělala chybu a může ji opravit až následující den. Druhý den muži odpověděla, že jeho účet byl zablokován z důvodu „vyšší moci“, která má dohled nad kryptoměnami. Pro odblokování účtu bylo nutné uhradit další platbu, jinak by přišel o všechny vložené finanční prostředky. Po naléhání bankéřky muž svolil a umožnil jí vzdálený přístup k počítači. Ta nachystala platbu za 4 200 USD, kterou muž autorizoval a přišel o dalších 101 000 korun. Bankéřka investora ujistila, že veškeré finanční prostředky mu budou druhý den vráceny a hovor ukončila. K tomu ale už nedošlo a s poškozeným přestala komunikovat.

„Olomoučan chtěl investovat do kryptoměny, ale místo slíbeného zisku přišel o téměř 230 000 korun. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.  Policie upozorňuje, abyste si v žádném případě neinstalovali do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů. Nikdy také nikomu neposílejte kopie osobních dokladů a platebních karet. V žádném případě nepovolte neznámým osobám přístup do vašeho počítače a opravdu důkladně zvažte investování do kybernetické měny.